Amikor azt kérdezzük, hogy mikor volt az a pont, amikor az emberiség számára egyértelművé vált a klímaváltozás ténye és következménye, 2014 májusának harmadik hetére kell gondolni – erre a következtetésre jutott a The Washington Post.
Két ezen a héten bejelentett, egymástól független tanulmány ugyanis azt közölte, hogy visszafordíthatatlan a nyugat-antarktiszi jégtakaró egyes részeinek olvadása – nagyjából 2,2 millió köbkilométeres jégtömbről van szó. A szerzők szerint a gleccserek már túljutottak azon a ponton, amikor a folyamat még megállítható lenne, így elkerülhetetlen, hogy az óceánba zuhanva, elolvadva többméteres tengerszint-emelkedést okozzanak.
A Thwaites-gleccser már tizennégy kilométert húzódott vissza Reuters/NASA |
Eric Rignot, a Kalifornia Egyetem (Irvine) tudósa a NASA szakembereivel szövetkezve jutott arra a megállapításra (negyven év megfigyelési adatainak elemzése alapján), hogy az Amundsen-tenger gleccsereinek sorsa (Thwaitesgleccser, a Pine Island-gleccser és a Smith–Kohler-gleccserrendszer) megpecsételődött. Mindhárom jégtömb területe 1992 és 2011 között drasztikusan zsugorodott. A Geophysical Research Lettersben publikált tanulmány szerint középpontjától számítva a Thwaites 14 kilométert, a Pine-szigeti 31 kilométert – ez a gleccser 160 ezer négyzetkilométer kiterjedésű –, míg a Smith–Kohler-gleccserrendszer 35 kilométert húzódott vissza. A jégfolyamok már jelenleg is nagyban hozzájárulnak a vízszint globális emelkedéséhez, hiszen róluk évente annyi víz olvad le, amennyit a teljes grönlandi jégmező tárol. Az említett gleccserek jege legalább további 1,2 méterrel növelheti a tengerek szintjét, és az olvadás üteme messze meghaladja azt, amit a klímakutatók többsége elképzelhetőnek tartott.