„Az utolsó vacsora” – egymás között csak így nevezik az ország egyetlen dinoszaurusz-lelőhelyén, a Veszprém megyei Iharkúton idén tavasszal előkerült egyik 85 millió éves maradványt a feltárók. Amit egy szerencsés természeti csapásnak köszönhet Ősi Attila és csoportja. Az Európa leggazdagabb lelőhelyeként számon tartott rudabányai védett terület viszont végveszéklybe került.
A paleontológusok számára az egyik legnagyobb fenyegetést az esőzés jelenti, mert egy nagyobb égi áldás gyorsan elmoshatja a féltett leleteket. Iharkúton azonban nem elmosta, hanem éppen ellenkezőleg, kimosta a talajból a megkövesedett csontokat, amelyek egy páncélos növényevő Hungarosaurusé is lehetnek, de lehet, hogy egy másik fajé. A lényeg, hogy egy újabb páratlan lelettel gazdagodott az iharkúti gyűjtemény – a lelőhely a németbányai illetékességű Dinó Park Kft. birtokában van, amiben nem tulajdonos a paleontológus. Ősi Attila azt mondja, hogy ez a hely világviszonylatban is egyedülálló, Európában pedig egyenesen páratlan értékekkel szolgál a 85 millió évvel ezelőtti, úgynevezett késő kréta korból.
Iharkút: egy páncélos dinó lábcsontja Nagy Lajos / MTI |
Ősi Attila még 2000-ben, őslénytani-földtani vizsgálatok közben bukkant Iharkúton, egy bakonyi bauxitbánya használaton kívüli külszíni fejtésében az első magyarországi dinoszauruszleletre, egy apró csontdarabkára.