iPhone méretű robotok seregét küldené a legközelebbi csillagrendszer, a 4,37 fényévnyire lévő Alfa Centauri körül vélhetően keringő bolygók térségébe a Szilícium-völgy néhány jövőbetekintő vállalkozója, valamint Stephen Hawking, a világhírű fizikus-kozmológus.
Merész ötlettel állt elő kedden az ismert milliárdos és mecénás, az orosz származású Jurij Milner. Mark Zuckerberg és Stephen Hawking társaságában a Nap körüli bolygókat átugorva egyből a legközelebbi csillag felé küldene űrhajót. Az internet világának ismert befektetője, akit a Fortune magazin már 2010-ben, egyetlen oroszként a világ ötven legbefolyásosabb vállalkozója közé sorolt, a világ első űrhajósa, Jurij Gagarin utazásának 55. évfordulójára időzítve jelentette be az első csillagközi űrrepülés tervét. Az öt-tízmilliárd dolláros projektről, mely a Breakthrough Starshot nevet kapta, az orosz milliárdos egy New York-i sajtótájékoztatón számolt be Hawking társaságában, aki kijelentette: „A Föld gyönyörű hely, de ez nem tart örökké. Előbb vagy utóbb muszáj lesz a csillagok felé tekintenünk.”
Az elképzelés, amely ha évtizedek múlva megvalósul, egy olyan rakétáról szól, mely „csillagközi anyahajóként” apró robotszondák ezreit vinné magával. A Föld körüli pályára állva a szondák automatikusan kibontanák hihetetlenül vékony, néhány száz atomnyi vastagságú, egyméteres vitorlájukat, és a több ezer egységből álló raj a Földről irányított szupererős lézernyaláb segítségével a fénysebesség ötödére (óránként mintegy 200 millió kilométerre) felgyorsulva elindulna távoli célja felé. A New York Times szerint persze így is húsz évbe telne, amíg a hosszú úton egyben maradó szondák elérnék az Alfa Centauri hármascsillagát, majd elsüvítve mellettük méréseket készítenének és képeket küldenének vissza róluk a Földre.