Aki az egyiket ismeri, az a többit nem feltétlenül tudja zökkenőmentesen használni: a Windows Phone kezelése viszonylag logikus és egyszerű, a W8 viszont sokaknak okoz fejtörést (főleg az XP-hez, a Vistához vagy a W7-hez szokott felhasználók körében).
|
A Windows 8-as háromféle verziójából csak egy marad – meg a csempék Robert Galbraith / Reuters |
Az alkalmazásokat pedig külön meg kell írni mindhárom platformra, mert az egyes szoftverváltozatok között elég nagy a különbség – a későbbi indulás mellett részben ez is magyarázza, hogy a Windows Phone alkalmazásválasztéka elmarad az Androidtól és az iOS-től. (Univerzális, vagy annak nevezett alkalmazások már eddig is készültek, ám erre a lehetőséget csak idén teremtette meg a Microsoft, és nem valódi azonosságról, hanem 90 százalék körüli egyezésről volt szó.)
Újra lesz Start menü, és a kezelés logikája a régebbi Windowsokéhoz fog hasonlítani
Az egységesítés tervét először 2014 januárjában szellőztették meg, Satya Nadella vezérigazgató néhány nappal ezelőtti bejelentése óta pedig hivatalosnak tekinthető, hogy a következő Windows ugyanazokkal a funkciókkal rendelkezik majd az összes hardveren.
|
Egyszerűsíteni próbálnak Kacper Pempel / Reuters |
Ez ráadusul nem csupán a különböző „képernyős” eszközökre igaz, hanem a játékkonzolokra is: az új Xboxokon is az uniformizált Windows fut 2015 áprilisától.
A 9-es rajtszámú operációs rendszeren megmarad a 8-asnál megismert csempés kivitel – a négyzet vagy téglalap alakú, testre szabható ikonok mérete az alattuk lévő alkalmazás fontosságával arányos), viszont újra lesz Start menü, és a kezelés logikája a régebbi Windowsokéhoz fog hasonlítani.
Az átrendezés nyertese a Microsoft telefonokat gyártó részlege (az eddigi Nokia) lehet, a relatíve alacsony piaci részesedést ugyanis leginkább a számítógépükön Windowst használó, ahhoz ragaszkodó ügyfelek növelhetik, ez a hatás pedig látványosabban érvényesülhet, ha az operációs rendszereket elválasztó határok megszűnnek.