Nem jó most angol szurkolónak lenni. Napjaink brit szigetországi drukkere kicsiny, mint Wales. Fagyos, mint Izland. Pláne, hogy a franciák a létszámemelés elleni demonstrációt tartottak negyvenöt percen át az izlandiak ellen. Kampányoltak már a kibővített mezőny mellett is, gondoljunk csak az albánok elleni 2-0-ás mérkőzésre, amelyen még a kilencvenedik percben is 0-0 állt a táblán.
De a negyeddöntők utolsó találkozóján egészen egyszerűen „kivégezték" Jégország mesehőseit. Az első félidőben úgy bántak el velük, mintha a francia szövetségi kapitányt Guillotine-nak hívnák. Az ötös számú vágóhíd adaptációja közben meg forgatták a kést az angol szívekben. „Ezek" küldtek haza bennünket... – morogtak maguk elé a britek, amikor Hannes Thor Halldorsson kapus már negyedszer szedte ki a labdát a hálóból, és még nem érkezett el az izlandiak számára megváltó szünet.
Paul Pogba és a szerető karok. A sajtó még nem dédelgeti a csapatot Carl Recine / Reuters |
Franciaország persze egészen másként reagált, mint Anglia. Városai azonban nem hasonlítottak Reykjavíkhoz, ott ugyanis a lakosság negyede – 30 ezer ember – egybegyűlt a belvárosi dombon felállított óriás-kivetítő előtt. A francia tévécsatornák többször is élőben kapcsolták az izlandi főváros legkedveltebb közösségi terét, ahol rekordot döntött a népsűrűség. Az Európa-bajnokság rendező országában nincs efféle kirajzás. Párizsban persze nem csupán a Stade de France-ban, hanem az Eiffel-toronynál lévő szurkolói zónában is zsúfolt ház volt, de az a tapasztalatom, hogy a vendéglátó ország különböző területein korántsem telnek meg a kávéházak a házigazdák meccsei idején, a találkozókat ugyanis zömmel otthon nézik a franciák. Ez a korábbi terrortámadások és az Eb-re is kiterjesztett rendkívüli állapot, az terrorveszély miatt van így, még akkor is, ha három mérkőzéssel a kontinenstorna befejezése előtt azt lehet mondani: a nagyját már megúsztuk. (Lekopogom annyiszor, ahány meccs még hátra maradt.)