Negyvennyolc
Tóth Krisztiántól egy ország tanulta meg, hogy tőle bizony ne várjon az égvilágon semmit. A 90 kilós dzsúdós, aki a nyolcaddöntőben negyvennyolc másodpercig hősiesen ellenállt a kínai Cseng Hszün-csaónak, ipponnal elszenvedett veresége után így magyarázta a „rövidítést”: – Mindenkit agyonnyom az olimpia.
Majd hozzátette: – Otthon senkinek nem felel meg semmi. Ha valaki aranyat nyer, akkor az folyamatosan kokszol; ha valaki ezüstérmet szerez, akkor az miként rontotta el a döntőt...
A huszonkét esztendős cselgáncsozó beszélt még arról is, hogy az interneten „borzalmas” cikkeket olvasott. Arról viszont egyetlen szót sem ejtett, vajon a nemzeten kívül van-e még felelőse annak, hogy nem engedett a negyvennyolcból...
Gyep meg labda
„Tökéletes csapatot alkotunk” – mondta Facundo Callioni, az argentin férfi gyeplabda-válogatott csatára. Noha az együttes a csoportmérkőzések során 2:1-es vereséget szenvedett India csapatától, és döntetlent ért el Hollandia, valamint Németország együttesével szemben, tehát nem volt makulátlan, Callioni lelkesedése érthető, hiszen a dél-amerikai ország öt meccsen győztes legjobbjai első ízben nyertek olimpiai bajnoki címet.
Ráadásul olyan viadalon arattak, amelyen a brazilok 12:0-ra kikaptak a belgáktól, egyaránt 9:0-ra az ausztráloktól és az új-zélandiaktól, 9:1-re a britektől, 7:0-ra a spanyoloktól.
Ha hozzátesszük, hogy akad sportág, amelyben Argentína huszonhárom esztendeje képtelen felnőtt-tornát nyerni, akkor akár arra a következtetésre is juthatunk, hogy a hokiban is van gyep meg labda...
Azaz lehet még ebből argentin nemzeti sport.
|
Matinéműsor volt a magyar-szerb Illyés Tibor / MTI |
Leértékelt póló
Nem növelte a vízilabda világszerte alacsony presztízsét a riói torna, főként a lebonyolítás visszásságai miatt nem. A nőknél teljes érdektelenségbe fulladt a csoportkör, mert nem lehetett kiesni; a férfiaknál ugyancsak képtelenség volt komolyan venni az alapszakaszt, mert nyolc csapat jutott a knock out-etapba, holott legfeljebb négy-öt számottevő válogatott van a világon. Sok meccs – megmagyarázhatatlan dramaturgia nyomán – bundagyanús végeredménnyel zárult. Szintén a nyári leértékelés része volt, hogy a magyar–szerb rangadót helyi idő szerint reggel kilenckor játszották, üres lelátók előtt. Az ad hoc jelleget sugárzó bíráskodás és a zölddé váló víz még inkább tragikomikus színezetet adott a viadalnak. Fájdalmas volt megtanulni, miként árazzák be újabban a sportágat.
Családi kör
Sokan gondolhatták úgy, mint Kozák Danuta édesapja korábban, amikor azt nyilatkozta: képtelenségnek tartja, hogy két ember jól kijöjjön egymással, ha napi huszonnégy órát együtt tölt. Most már ő is másként látja: Danuta a vőlegénye, Somogyi Béla edzősködése mellett nyert három aranyat Rióban.
|
Három arany, egy ezüst, két boldog ember: Hosszú Katinka és Shane Tusup Szabó Miklós / Népszabadság |
A minta hasonló volt: Hosszú Katinka már régóta férjével, Shane Tusuppal készül. Annak az együttműködésnek szintén három olimpiai aranyérem lett az eredménye. S ugyancsak a férje, Zsivoczky Attila edzette Farkas Györgyit, aki hétpróbában nyolcadik helyezést ért el. Még inkább megtanultuk tisztelni a családot.