– Sérülés, illetve kisebb betegség miatt volt lemondás, de az, aki elígérkezett, eljött és rajthoz is állt.
– Mit szól a meglepetésekhez? A két Merritt vereségén csodálkoztak a nézők.
– Nem mindig a nagy nevek nyernek. A száztíz gáton Ariesnél az idén nemcsak Fehérváron futottak jobban, ami pedig a négyszázas LeShawnt illeti: a bahamai hipertehetség idei legjobb idejével győzte le az amerikait. A húszéves Steven Gardinerről még nagyon sokat hallunk!
|
Spiriev és Gardiner Szabó Miklós |
– Mindenki azt mondja: nagyrészt Spiriev Attilának köszönhető, hogy minden idők legrangosabb hazai atlétikai versenye volt az idei Gyulai István emlékverseny.
– Ezt nem szeretném kommentálni.
– Miért éppen most tudtak ilyen parádés mezőnyt verbuválni?
– Ötödik éve szisztematikusan raktuk össze – hadd fogalmazzak így – a terméket, építettük fel a mind erősebb brandet. A versenynaptár szempontjából sikerült jó dátumot találnunk, már csak azért is, mert a feleségem július hetedikén ünnepli a születésnapját. Nem lehetett más választásom: csakis jó bulit szervezhettem neki, ha már az utóbbi időben oly keveset látott...
– Mekkora szerepe volt az ön sok évtizedes kapcsolatának, továbbá Gyulai István nevének és a pénznek?
– Gyulai István szerintem a valaha élt legkiválóbb magyar sportdiplomata, párját ritkító vezetői pályafutásának (másfél évtizeden át volt a nemzetközi szövetség főtitkára – a szerk.) a halála után csaknem tíz esztendővel is élvezzük a gyümölcsét. A Gyulai név a sokszor rideg menedzserekből olyan érzelmeket vált ki, amelyek felülírják azt a tényt, hogy mi a pénzzel nem tudunk versenyezni. A hagyományos, nagyon rangos viadalokon a fehérvári háromszorosa-ötszöröse a költségvetés. Nekünk nem lehetett más választásunk,mint olyan csomag összeállítása, amely vonzó a világhírű sportolók számára is. Persze nem arra kell gondolni, hogy a szállodában pezsgővel töltjük fel a fürdőkádat, sokkal inkább apróbb figyelmességekre. Nem hittem volna például, hogy ennyire meghatódik Justin Gatlin, amikor átadtuk neki az all-athletics.com 2014 legjobb versenyzőjét megillető díját. Lefényképezte a serleget, s azonnal elküldte a fotót az édesanyjának. Megígérte, hogy jövőre is eljön.
– Kivel volt a legkönnyebb, kivel a legnehezebb?
– Hadd ne mondjak neveket! Aminek nagyon örülök: az idén megrendezett egynapos versenyek közül az objektív adatok alapján összeállított rangsorban egyelőre a kilencedikek vagyunk, csak nyolc Gyémánt Liga-viadal van előttünk. Megelőztük a nagy hagyományú ostravai vetélkedőt, akárcsak a pekingit, a rabatit, valamint a kingstonit is, amelyen, már elnézést, a töltelékek is jamaicai klasszisok.
– A fehérvári létesítmény eltörpül a lausanne-i sporttelep, pláne a párizsi Saint-Denis mellett. Nem furcsállották a világhírű atléták, hogy régi idők pályáján kellett versenyezniük?
– Senki sem szólt egy rossz szót sem, sokan élvezték a feelinget.
– Bekerülhet a Gyulai István Memorial a Gyémánt Liga-sorozatba?
– Távlatilag ez a cél. Tudni kell, 2019-ig kész a program, leghamarabb akkor jöhetünk szóba. Ám – kategorizálás ide vagy oda – az atlétika ékköveit addig is szívesen látjuk...
Apa és fia
Spiriev Attila édesapjával, Bozsidarral fejlesztette ki a nemzetközi szövetség hivatalos pontszámítási táblázatát és világranglista-rendszerét, valamint vele közösen hozta létre a sportág teljes adatbázisául szolgáló all-athletics.com internetes oldalt. A versenyeket a résztvevők addigi teljesítményei, címei, illetve az adott viadalon elért eredmények alapján értékelik.