Coe arról is beszélt: „Biztosan voltak olyanok, akik az előzmények miatt kiábrándultak az atlétikából." De – mint hozzátette – honlapjuk növekvő forgalma azt bizonyítja, hogy fennmaradt a sportág iránti érdeklődés.
Ehhez három világcsúcs – női 10 000 és kalapács, férfi 400 – mellett a ragyogó versenyek is hozzájárultak. A múlt hét végén is sokszor csak kapkodták a fejüket a nézők.
Usain Boltnak sikerült a tripla tripla, azaz Peking és London után Rióban is megnyerte a 100 és a 200 métert, s a jamaicai kvartettel győzött a 4×100 méteren is. A világ legnagyszerűbb sportolóinak egyike olimpián többet nem vesz részt, a jövő évi világbajnokságon azonban még meg akarja mutatni, hogyan is kell egy sprinternek futni. Közismert, hogy a klasszis sprintertől a poénkodás sem áll távol: közkedvelt a versenyek végi show-műsora, sajátos beállása, most pedig visszament a már üres stadionba, kezébe vett egy gerelyt, és elhajította.
A hírügynökségek nem számoltak be e szám világranglistájának a változásáról, legalábbis Bolt miatt nem. A versenyt egyébként a német Thomas Röhler 90,30 méteres eredménnyel nyerte meg. Nem volt szerencséje az autodidakta Julius Yegónak. A kenyai atléta (88,24 ) az ötödik körig az élen állt, de megsérült a bokája, s tolószékben hagyta el a helyszínt.
|
Mo Farah Lucy Nicholson / Reuters |
Fantasztikus alakja a sportágnak Ashton Eaton. Az amerikai tízpróbázó-világcsúcstartó 2012 óta minden nagy versenyen győzött. És korszakos klasszis Mo Farah is, aki azzal büszkélkedhet, hogy 2012-ben és az idén is megnyerte az 5000 és a 10 000 méteres síkfutást, e két távon címvédésre a briten kívül eddig a finn Lasse Viren (1972, 1976) volt képes. Ötezren ötödik lett az amerikai Bernard Lagat, aki december már negyvenegy éves lesz, s 2007-ben volt e szám világbajnoka.
|
Ruth Beitia Dylan Martinez / Reuters |
Hölgyek korát nem illik megírni, de a sportolók kivételek. A spanyol Ruth Beitiának ezúttal a 197 centi is elegendő volt az ötkarikás aranyhoz, ám ha az eredmény nem is különleges, megsüvegelendő, mert a spanyol atléta harminchét esztendős korában jutott fel a csúcsra. A jamaicai Veronica Campbell-Brown, aki ugyan „csak" ezüstérmes lett a 4×100-as váltóval, de harmincnégy évesen lett második. Ha már hölgyek: nem mennék bele mély elemzésbe, ezért csak annyit: a női 800 m aranyérmesének a személye erős indulatokat váltott ki. A dél-afrikai Caster Semenya szervezetében háromszor annyi a férfihormon, mint egy átlagos nőében...
S kérdés, mit szólt a tádzsik szövetség elnöke, hogy versenyzője olimpiai aranyérmes lett férfi kalapácsvetésben. Dilsod Nazarov, akár Karinthy Frigyes, az álmomban két macska voltam szerepébe is képzelhette magát, ugyanis egy személyben sportági főnök és ötkarikás győztes, aki 2012-ben Londonban mindössze a 10. helyig jutott. Az előző címvédő Pars Krisztián, aki az idén sokáig sérüléssel bajlódott, a hetedik helyet szerezte meg.