galéria megtekintése

Fogadott fiúk

Az írás a Népszabadság
2014. 06. 11. számában
jelent meg.


Hegyi Iván
Népszabadság

Brazil–argentin csúcstalálkozót vár a brit bukmékerek túlnyomó többsége.

Valamennyi vb előtt a brit fogadóirodák oddsait érdemes nézni. A bukmékereknél nincsenek érzelmek, csak esélyek vannak meg dohány, hatalmas dohány. S egyáltalán nem véletlenül énekelte az Omega: „rábízhatod magad a pénzre”, hogy az ABBA Money, money, money-járól már ne is beszéljek. A kilátásokat illetően a „zsozsó” beszél a leghitelesebben.

A döntőben is összefutnak? Neymar, a brazilok és Messi, az argentinok emblematikus játékosa
A döntőben is összefutnak? Neymar, a brazilok és Messi, az argentinok emblematikus játékosa
Gary Hershorn / Reuters

Még akkor is, ha Britanniában – történjék bármi – mindig a brazilok a listavezetők. Ehhez képest csupán ötször voltak világbajnokok. A Ladbrokes-ból vagy a William Hill-ből kiindulva már legalább tízszer – ha nem tizenhatszor – kellett volna elnyerniük az aranyérmet. (Talán csak az első három alkalommal nem tartoztak a legnagyobb favoritok közé, bár 1938-ban bronzérmet nyertek.)

 

Most ráadásul Brazíliában van a világbajnokság, így nem csoda, ha tíz iroda közül nyolc mindössze háromszoros pénzt fizet, ha a sárga mezesek lesznek az elsők. Argentína diadala négyszeres, négy és félszeres, Németországé és Spanyolországé hatszoros, hat és félszeres összeggel kecsegtet, s innentől be is lehet fejezni az aranyvárományosok felsorolását, mert Belgium befutására hússzoros, Franciaországéra és Portugáliáéra huszonkétszeres, Angliáéra és Olaszországéra huszonötszörös, Hollandiáéra és Uruguayéra huszonnyolcszoros pénzt ajánlanak a „bukik”.

Természetesen lehet fogadni a döntő párosítására is. Nyolcszoros summát ér, ha Brazília és Argentína vívja a riói csúcstalálkozót, tizenegyszeres-tizenkétszeres pénzzel járna a brazil–spanyol, tizennégyszeressel az argentin–német párosítás. A további oddsok: Németország–Spanyolország 18-20/1, Brazília–Németország 20/1, Argentína–Spanyolország 25/1, Brazília–Olaszország 33/1, Brazília–Uruguay 40-50/1. Amúgy a világbajnokságok történetében tizenötször tartottak olyan döntőt, amely mindeddig nem ismétlődött meg, és csupán kétszer-kétszer volt „újrajátszás”: Brazília és Olaszország (1970, 1994), valamint Argentína és az NSZK között (1986, 1990). Öt finalista párharc semmiképp sem kerülhet megint műsorra: az Olaszország–Csehszlovákia (1934), az Olaszország–Magyarország (1938), az NSZK–Magyarország (1954), a Brazília–Svédország (1958) és a Brazília–Csehszlovákia mérkőzés (1962) prolongálása ki van zárva.

A brazilok nem csupán a brit bukmékereknél az elsők. Egy amerikai (értsd: az Egyesült Államokból származó) összeállítás szerint játékoskeretük értéke az összes résztvevő garnitúráé közül a legmagasabb: 718millió 300 ezer dollár. A második helyen a spanyolok (673 millió 567 ezer), a harmadikon az argentinok (654 millió 482 ezer), a negyediken a németek (621 millió 815 ezer), az ötödiken a franciák (555 millió 70 ezer), a hatodikon az angolok (493 millió 232 ezer) állnak.

Luiz Felipe Scolari brazil szakvezető tudja, mit várnak el tőle, és arról is van fogalma, mit követeljen labdarúgóitól. A hét elején azzal ment be edzőtáborozó válogatottja öltözőjébe: „Harminc nehéz napotok lesz, cserébe viszont azt kaphatjátok, hogy 1430 napon át világbajnokoknak mondhatjátok magatokat.” Egyébként nem csupán 1430 napra, hanem egyenesen az örökkévalóságnak szólna a dicsőség... Amely méltó volna a vendéglátók mind ez idáig kiemelkedő vb-szerepéhez meg ahhoz is, hogy Brazília pünkösdkor jutott el labdarúgó-szövetsége fennállásának századik évfordulójához. (A megalakulás dátuma: 1914. június 8.) Csöndes jubileum volt, mert a dél-amerikai országban július 13. ünnepére készülnek...

És Scolari csak csavar és csavar a dolgokon. Mint köztudomású, másodszorra úgy lépett szövetségi kapitányi hivatalába, hogy elsőre százszázalékos világbajnoki címhez segítette együttesét 2002-ben. Nem csekély kockázat van abban, hogy sikerül-e ezt reprodukálni... Ám a szakvezető fokozta a rizikót. Lazán megemlítette: „Abban bízom, hogy brazil–argentin döntőn szerezhetjük meg a hatodik vb-aranyérmet.”

Ez egybecseng az angol fogadóirodák várakozásaival.

Viszont messzemenően eltér Vicente del Bosquénak, a spanyol válogatott szakvezetőjének a véleményétől. A világbajnoki címvédő együttes mestere azt mondta: „Biztos vagyok benne, hogy a meccsek többségén nálunk lesz a labda.”

A nélkül pedig kifejezetten nehéznek látszik vb-t nyerni...

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.