2. Labdarúgó Eb
(Franciaország, június 10.–július 10.)
Az esztendő hatodik havában nagyon sok szurkoló veszi majd célba Franciaországot. Hosszú volt a böjt: negyvennégy évet kellett várni arra, hogy a magyar válogatott ismét Eb-szereplő legyen. Június 14-én, 18-án és 22-én bizonyosan kiürülnek a hazai utcák: az, aki itthon marad, a televízió előtt izgul majd az osztrák, az izlandi és a portugál csapat elleni meccsen. Vajon június végén, július elején is lehet-e honfitársainkért szorítani?
3. Jégkorong-vb, A csoport
(Moszkva és Szentpétervár, május 6–22.)
Hét esztendeje, Svájcban már megismerte az elit világa, milyen a magyar módi. Ha nem is feltétlenül a jégen, a lelátón mindenképpen. Fantasztikusan szurkolt a drukkerhad, a táborról még a 9:0-ra nyerő kanadaiak is elismerően beszéltek. A világ legjobbjainak egyikével az idén is találkozik a válogatott; bármilyen eredménnyel zárul a parti, jutalomjáték lesz a javából.
|
Rióba csalogat az olimpia két kabalafigurája, Vinicius és Tom Pilar Olivares / Reuters |
4. Tenisz Grand Slam-tornák
(januártól szeptemberig)
Rég volt, hogy valaki (1969-ben az ausztrál Rod Laver, 1988-ban a nyugatnémet Steffi Graf) egyazon naptári évben megnyerje a négy nagy tornát (Australian Open, Roland Garros, Wimbledon, US Open). A szerb világelső Novak Djokovics talán utánozhatja őket, de ha nem, akkor is káprázatos ászok, tenyeresek, fonákok kábítják majd az úri közönséget, s akkor még az amerikai Serena Williamsről nem is beszéltünk...
5. Forma–1-es vb
(márciustól novemberig)
Huszonegy futam, tizenegy csapat, huszonkét pilóta, köztük többszörös világbajnokok. A brit Lewis Hamilton negyedik vb-címének a megszerzésére készül, ahogyan Azerbajdzsán fővárosa, Baku a visszatérő Európai Nagydíjra június 19-én, a Hungaroring pedig a július 24-i nagy bulira.
6. Az ötvenedik Super Bowl
(Santa Clara, február 7.)
Aranynap lesz néhány hét múlva Kaliforniában. Ezúttal nem az aranyásók főszereplésével, hanem sisakos, kifestett arcú behemót fickókéval, akik a jubileumi, ötvenedik döntő tiszteletére aranyszínűre festett 50 yardos vonalon rohanhatnak a halhatatlanságba. A finalista szereplésben még négy csapat (Arizona Cardinals, Carolina Panthers, Denver Broncos, New England Patriots) reménykedhet.
7. Atlétikai Eb
(Amszterdam, július 6–10.)
Egy hónappal az olimpia előtt rendezik a versenyt a holland városban. Az, aki még nem teljesítette az ötkarikás szintet, megpróbálkozhat vele az Európa-bajnokságon. Kérdés, mennyire strapálja majd magát – vagy egyáltalán rajthoz áll-e – az, akinek már van kvótája. A tervek szerint a magyar válogatott a legerősebb összeállításban szerepel.
8. Vizes Eb
(London, május 9–22.)
Úszók, műúszók és műugrók randevúznak Albionban. (A vízilabdázók most játszanak a kontinenstornán.) Ott is érvényes lesz, hogy az, aki még nem szerezte meg riói repülőjegyét, az Európa-bajnokságon megválthatja.
9. Női kézilabda Eb
(Svédország, december 4–18.)
Ami nem sikerült a múlt decemberben a magyar hölgyeknek, az – valóságos csoda esetén – sikerülhet a magyar uraknak: ötkarikás kvótát szerezhetnek. Bár ahhoz muszáj lenne megnyerni a most zajló Eb-t... Különben a tavaszi kvalifikációs tornarészvételért is nagyon meg kell küzdeni. A nők december negyedikétől két héten át Svédországban, az Európa-bajnokságon feledtethetik (már amennyire) a siralmas vb-szereplést.
10. Asztalitenisz Eb
(Budapest, október 18–23.)
Több mint harminc esztendővel ezelőtt, 1982-ben az akkor átadott Budapest Sportcsarnokban rendeztek legutóbb itthon pingpong-kontinensviadalt. A magyar férfi- és női csapat aranyérmet nyert. Most a Tüskecsarnokban hasonló eredmény elképzelhetetlen, már csak azért is, mert csupán egyes és páros számokban rendezik meg a vetélkedőt...