A mondás szerint egy fenékkel két lovat nem lehet megülni, ám más országokban is találni hasonló példákat. Igaz, a futballban párját ritkítja a magyar módi: jelentős és kevésbé jelentős válogatottat senki sem dirigál mellékállásban. Kézilabdában viszont nem egyedi eset Dujshebaevé: Manolo Cadenas, a spanyol férfiak trénere a szintén BL-résztvevő Wisla Plock együttesének az edzője. Az izlandi Dagur Sigurdsson, a német férfiválogatottat vezényli, miközben a Füchse Berlin férfi csapatának a kispadján is ül.
Kim Rasmussen, a lengyel női válogatott irányítója a Vardar Szkopje női alakulatát is edzette két teljes hétig; azért csak ilyen rövid ideig, mert a macedón együttes a BL-középdöntőben kikapott a Lipcsétől, a dán szakve zetőt pedig kirúgták. Kosárlabdában Lucas Mondelo,az Európa-bajnok, vb-ezüstérmes spanyolok szakveze tője a Shanxi Xing Rui Flame trénereként is dolgozott a most véget ért kínai bajnokságban, míg az Eb-második franciák kapitánya, Valerie Garnier a Bourges edzője is. Több sportágban nyilván anyagi megfontolás alapján (magyarul: spórolásból) nem alkalmaznak főállású kapitányt. A kérdés: valóban ez a jó megoldás?
– Az álláshalmozás mindig az első számú munkahely szempontjából aggályos – mondja Kemény Dénes, aki igazán autentikus szövetségi kapitányi kérdésekben: háromszor segítette olimpiai bajnoki címhez a vízilabda-válogatottat, egy ideje pedig a hazai szövetség elnöke.
|
Szabadon választott. Dujshebaev kézilabdával dekázik Korponai Tamás / Népszabadság |
– Ha klubvezető lennék, nem örülnék, ha az edzőm nem koncentrálna teljes intenzitással a feladatára. Szerintem mindkét beosztás teljes embert kíván, és valószínűsít hető: előbb-utóbb valahol feszültség keletkezik.Megoszlik a figyelem, és ez semmiképp sem jó. Az érintett szövetségi vezetőknek biztosan megvolt az okuk arra, miért választottak mellékállású kapitányt. Nem ismerem valamennyi eset hátterét, de el tudom képzelni: az összes megoldás közül ez volt a legjobb. Sportemberként természetesen szurkolok nekik, hogy sikeresek legyenek, de az biztos: amíg én vagyok a pólóelnök, addig kapitány nálunk kizárólag főállásban dolgozhat. Új divatfogalom is született: a Skype-kapitány. Ahhoz ugyanis, hogy egy külföldi vagy külföldön élő tréner tisztában legyen az itthoni történésekkel, nem kell feltétlenül idehaza tartózkodnia. A mai világban az interneten mindennek utána lehet nézni. Ám Keménynek erről is más a véleménye.
– A net valóban remek segítség. Csakhogy néha meg kell inni egy kapucsínót, egy pohár sört a kollégákkal, muszáj személyesen beszélni a játékosokkal, fontos minden arcrezdülés, félmondat. Az efféle kapcsolattartás a távolból nem működhet. Sokan azzal érvelnek: olyan sűrű a versenynaptár, hogy nincs idő hosszabb összetartásokra, nem kellenek tehát főállású kapitányok. A valaha volt legsikeresebb hazai tréner ezzel sem ért egyet.
– A szakmai irányítónak nemcsak az edzések megtartása a feladata. Benedek Tiborral hetente kétszer-háromszor is beszélünk, mert mindig van miről tárgyalni. De ha a válogatott szakvezetője, mondjuk, az Eger edzője lenne, klubfőnökként biztosan nem örülnék annak, ha a beosztottam a munkaidejében a szövetség elnökével diskurálna...