Egy izgalmas székesfehérvári programnak köszönhetően a következő években egyre több lány kerülhet majd természettudományokkal kapcsolatos vagy mérnöki pályára. Ha a projekt sikeres, más magyar városoknak is segítenek a szervezők.
„A lányok általában jobbak természettudományokból, mint a fiúk, főleg az első években, de aztán valami elromlik velük. Nem is tudom, talán egyszerűen csak túl sok ez nekik...” – mondja egy általános iskolai matematika-kémia szakos tanár, s az övé csak egy a sok-sok hasonló megállapításból abban a székesfehérvári környezettanulmányban, amely a lányok és a természettudományok kapcsolatát vizsgálja.
A Nők a Tudományban Egyesület és az Amerikai Egyetemi Nők Szövetsége (AAUW) közös, Megtervezem – Okosjövő lányoknak elnevezésű programjának célja, hogy minél több lány válasszon úgynevezett STEM, azaz természettudományokhoz, műszaki ismeretekhez köthető szakmát. A programban részt vevő 7-11 évfolyamos lányok – az első évben mintegy 250-en voltak – a helyi partnercégek dolgozóinak „árnyékává” válhatnak: az úgynevezett shadowing napokon 2-3 fős csoportokban követhetik az őket érdeklő szakma egy-egy képviselőjét. A gyerekek arról számolnak be: végre valós képük van arról, mit csinál egy mérnök, így sokkal emberibb és vonzóbb képet kapnak a szakmáról. Akadt, aki az első shadowing napon beleszeretett a pályába, és azóta már be is adta a jelentkezését a vonatkozó egyetemi szakra.
A program a cégek számára is hasznos: nagy a munkaerőhiány, de különösen kevés a nő a magasan kvalifikált STEM szakmákban. Pedig számos kutatás bizonyítja: a nők jelenléte jótékony hatással van a munkafolyamatra.