A spirálozást azonban nem szabad túlzásba vinni, mert a festéktől elnehezedett, összetapadt pillák a végükön kis csomóval (ezt póklábnak is hívják) semmilyen korban nem állnak jól. Az alsó szempillasor kiemelése emellett legyen visszafogottabb, inkább csak a külső szemhéjzugra koncentráljunk, így a tekintet nyitottabbá válik és a szem alatti táskácskákat sem emeli ki a lepotyogott, elkenődött festék.
A szemöldök szintén fakul, ritkul az évek során, ami az arc karakterességét és a tekintet erejét csökkenti. Finom formázása, kiemelése a szemekre vonzza a tekintet és fiatalosabb, frissebb megjelenést kölcsönöz. A sminkes szakemberek azt tanácsolják, hogy a szemöldököt vagy kifejezetten erre a célra készült ceruzával, vagy színező porral tegyük egyenletesebbé, karakteresebbé, de mindig csak a hajszínnél egy-két árnyalattal sötétebb árnyalatot (barnát vagy szürkét) használva. Ami senkinek sem előnyös, az az egyetlen, határozott vonalból álló, rajzolt szemöldök, de a vastag vonal sem szép. A szemöldök vonalának megerősítésére szolgáló termékeket a hézagok kitöltésére kell használni, a vastagság és a hossz maradjon a természet adta határokon belül. A szempillaspirál nem alkalmas a szemöldök kiemelésére, a szálak természetellenesen vastagok lesznek tőle.
A régi kedvenc, a fekete szemceruza 35 éves kor fölött már jobb, ha a kukába kerül. A fekete keret, minél vastagabb, annál kisebbnek mutatja a szemet, ráadásul a testhőmérséklettől megolvadó krémes festék hajlamos belefutni és megülni az apró ráncokba. Ezért egy bizonyos kor fölött a folyékony és krémes állagú sminktermékeket jobb, ha ragaszkodóbb és építhetőbb por állagúak váltják fel illetve fedik le, a fekete helyett (a szempillafesték kivételével) a szelídebb barnák és szürkék kerüljenek az alsó és felső pillasor tövébe – tanácsolja Oonagh Connor, hírességek sminkese.
|
Sminkelik a Wilhelmina Models 40 plusszos szépségeit. Fotó:Jessica Rinaldi/REUTERS Jessica Rinaldi / Reuters |
Az alapozó és a korrektor viszont legyen könnyű textúrájú és folyékony – mondják a szakemberek – mivel a vaskosabb zsíros, vagy por állagú termékek kiemelik a bőrhibákat. Különösen fontos a friss megjelenés érdekében korrektorral finoman lefedni a szem alatti részt, mely a bőr elvékonyodásával sötétebbé válik, még akkor is, ha az illető kipihent.
Alapozó helyett a mindennapokban jobb olyan színezett hidratálókrémet használni, amit az érett bőr ápolására fejlesztettek ki. Ezek a manapság BB vagy CC krémnek nevezett termékek nem csak egyenletesebbé teszik a bőrszínt és hidratálnak, de fényvédelemmel is szolgálnak. Egyes termékek azt ígérik, hogy a pigment foltokat is halványítják. A „teljes vakolat" nappali fényben nagyon feltűnő, nagyon mű, a csalás messziről szemet szúr, a színezett hidratálók viszont nem fedik el az összes bőrhibát, csak csökkentik azok láthatóságát, így a megjelenés összességében frissebb és nem mesterkélt lesz.
A finom púderek használata a menopauza közeledtével válik egyre fontosabbá, ekkor ugyanis a homlok, az áll és az orr bőre olajosabb lesz. A zsíros fény tompítására már kevés és áttetsző púder is megfelelő, de csínján kell vele bánni, mert ha az arc szárazabb és ráncosabb részeire is kerül belőle, akkor a por kiemeli a hibákat, főleg, ha erős fedőképességű, jól pigmentált és matt termékről van szó. A szem környékén, és főleg alatta nem szabad púderezni, az arc többé részén viszont jól mutat némi könnyű és csillogó por – mondja Connor.
A bőr textúrája és az arcforma drámai változásokon esik át az évek múlásával – mondja Sandy Linter hozzátéve: A pirosító ne az arc almácskáira kerüljön, mert az öregedés egyik jele, hogy ezek a párnázott részek lejjebb csúsznak, ezt pedig nem kellene még jobban kiemelni, mert az bágyadt, fáradt külsőt kölcsönöz.
„Ehelyett a pirosítót az arccsont legmagasabb pontjára vigyük föl, gyors, fölfelé irányuló mozdulatokkal" – tanácsolja a Linter, amihez Connor még hozzáteszi: felvitelkor ne mosolyogjunk, mert a pirosító összegyűlik a ráncokban.
Színválasztáskor a pinket, a vöröset és a gesztenyebarnát inkább kerülni kell, mert a fakóbbá, szürkésebbé váló arcszínt ezek csak még jobban kiemelik. Helyettük kifinomult árnyalatok kerüljenek az arcra, mint a barack és a korall kissé fénylőbb, selymesebb változatai.
|
A profi sminkesek minden korosztály számára tudnak frissítő és divatos megoldásokat nyújtani Stephane Mahe / Reuters |
A szájfények viszont, akár a rúzs fölött viselve is, lágyabb összhatást eredményeznek és mindenkinek jól állnak. A szakemberek azt javasolják, hogy a fényesebb, világosabb termékek az ajkak leghúsosabb, középső területére kerüljenek, a száj sarkait viszont ne hangsúlyozzák azok, akiknél petyhüdt ez a terület. Az ajakkontúrral (mely a rúzs vagy az ajak színével megegyező árnyalatú, vagy annál egy kicsit világosabb vagy sötétebb) szintén csak a száj vonalának felső és alsó, középső részét kell kiemelni, azt viszont érdemes, mert az ajak bőre is fakóbbá válik a kor előrehaladtával, a természetes kontúr pedig szabálytalanná és néhány esetben szinte láthatatlanná válik.
Összességben elmondható, hogy az érett arc sminkelésének lényege a frissítés, finom élénkítés, ami lágy, kifinomult és természetes színekkel érhető el. Az elmosódott kontúrok megerősítése hangsúlyosabbá teszi a szemeket és az ajkakat, de ehhez a saját, természetes adottságok felerősítése szükséges csupán, nem egy teljesen új arc megrajzolása.