„Kétszázharminchat olyan bejegyzést találtunk, amely illegális tevékenységről szólt. Ezeket 106 különböző eladó osztotta meg. Ez elég magas szám, és jól érzékelteti a probléma mértékét” – mondta a jelentés egyik szerzője, Sarah Stoner.
A kutatók szerint annál is meglepőbb a maláj online kereskedelem ugrásszerű növekedése, mert az országban nincsenek nyitott állatpiacok, mint más ázsiai országokban.
„Ezekre az állatokra mindig volt kereslet Malajziában, de soha nem volt tere a dolognak, azonban az internet és a Facebook úgy tűnik biztosítja számukra azt a platformot, ahol tudnak velük kereskedni” – mondta Sarah Stoner.
|
Binturongkölyök a sydney-i állatkertben. Új teret nyert a kereskedelem David Gray / Reuters |
Az eladásra kínált fajok fele védett, és törvénytelen a kereskedelmük a maláj jog szerint. A 69 nem őshonos állatból 25 áll a Washingtoni egyezmény (CITES – Egyezmény a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről) védelme alatt.
A Traffic megosztotta a Facebookkal a kutatás eredményét. A közösségi oldal üzemeltetői dolgoznak rajta, hogy visszaszorítsák az ilyen jellegű kereskedelmet az oldalon. Addig is haladéktalanul eltávolítják az ilyen tartalmakat.
Az eredményeket megkapták a maláj hatóságok is. „Negyvenhárom sikeres rajtaütést hajtottunk végre, és legalább 54 kereskedőt tartóztattunk le. Ezzel több mint 67 vadállatot mentettünk meg a Facebookon történő illegális kereskedelemtől” – számolt be Hasnan Yusop, a vadvédelemmel és nemzeti parkokkal foglalkozó hatóság munkatársa. Kiemelte, hogy munkatársai 2013 óta figyelik a hasonló csoportok tevékenységét a Facebookon.
A nyomozók úgy vélik, hogy a közösségi oldalak és az okostelefonok használata nagyban megkönnyíti a vadállatok illegális kereskedelmét. Az új technológiák új piacokat nyitnak meg az állatkereskedők számára.
„A közösségi oldal gyorsan, olcsón és névtelenül teremt kapcsolatot a lehetséges vevő és az eladó között, ami aggodalomra adhat okot a környezetvédők és a hatóságok részéről mindaddig, amíg nem vagyunk képesek erre egy összehangolt, globális választ adni.”