A támadót nagybátjya, Carson Cowles azonosított a rendőrség által közzétett fotók alapján. Cowles a Reutersnek azt mondta, a fiú 21. születésnapjára, áprilisban kapta a 45-ös kaliberű pisztolyt apjától. Roofot csendes, visszahúzódó fiúként jellemezte.
A fiú Facebook-profilján egy olyan dzsekiben látható, melyre az apartheid-rendszer, valamint Rhodézia jelképeit varrták.
Greg Mullen csütörtöki sajtótékoztatóján közölte, a 21 éves fegyverest Charlestontól 321 kilométerre, Shelby városánál kapták el és már le is tartóztatták.
A hatóságok egyelőre az áldozatok személyazonosságáról nem közöltek információkat, de az NBC két forrásra hivatkozva már kiszivárogatta, hogy a gyülekezet vezetője, Clementa Pinckney a halottak között van. Tiszteletesi címe mellett Pinckney Dél-Karolina állam szenátusának a tagja, a Demokrata Párt egyik helyi reménysége és ismert fekete emberi jogi aktivista volt. Többször felszólalt az áprilisban egy rendőr által hátba lőtt fekete férfi, az észak-charlestoni Walter Scott meggyilkolását követő tüntetéseken, és törvényjavaslatot is benyújtott arról, hogy a rendőri egyenruhákra kamerákat szereljenek, amely felveszi viselőjük minden lépését.
A New York Times úgy tudja, hogy Clementa Pinckney húga is életét vesztette a szerda esti lövöldözés során. Sylvia Johnson, Pinckney unokatestvére az NBC-nek azt mondta, beszélt az egyik túlélővel, aki elmesélte, hogy a fehér férfi arra kérte a gyülekezet vezetőjét, hadd ülhessen mellé a bibliaórán. Aztán úgy egy óra múlva a csoport tagjai hangos zajt hallottak, a férfi tüzet nyitott és ötször töltötte újra a tárat. A túlélő szerint a férfi azt mondta: „Muszáj megtennem. Megerőszakoljátok az asszonyainkat és elveszitek az országunkat. El kell mennetek.”
|
A férfi – egy Rick Austin nevű fotós –, akit tévedésből vettek őrizetbe Randall Hill / Reuters |
Charlestont sokkolta a vérengzés híre. A lövöldözést „leírhatatlannak” nevezte Joe Riley polgármester, aki úgy nyilatkozott, „egy gonosz ember” fosztott meg az életüktől ártatlan amerikaiakat, és megszólalt a fekete érdekvédő szervezet, az NAACP is, amelynek az elnöke, Cornell William Brooks szerint nincs még egy olyan gyáva ember a világon, mint aki egy templomba hatol be vérengzést rendezni a Szentírásban elmerült hívő emberek között. A #prayforcharleston hashtag villámgyorsan terjed az interneten, a helyiek az utcákon és munkahelyükön is körben állva, kézenfogva imádkoznak. Charleston a „szent város” becenevet viseli a vallási tolerancia miatt. Közismert vendégszeretetéért többször megkapta az Egyesült Államok legbarátságosabb városa címet.
Az AME az Egyesült Államok egyik legrégebbi vallási gyülekezte. 1816-ban alapították, a charlestoni temploma 1891-ben épült. Többször tartott benne beszédet Martin Luther King is.
|
Ima a sajtótájékoztató előtt. Charlestont sokkolta a vérengzés Randall Hill / Reuters |
A városba érkezett volna a republikánus elnökjelölt, Jeb Bush is, azonban a történtek után lemondta a programját. Kampánystábja közleményben közölte, hogy a volt floridai kormányzó részvétét fejezi ki az áldozatok családjainak. Hasonlóan tett Nikki R. Haley dél-karolinai kormányzó is.
Néhány órával a lövöldözés előtt még Hillary Clinton demokrata elnökjelölt Charlestonban járt. Ő egy konferencián mondott beszédet – írja a Guardian.
A New York Times helyi idő szerint csütörtök reggeli rendkívüli híre szerint lövöldözés tört ki egy memphisi templomban is egy kórusi próbán. Ennek az esetleges sérültjeiről egyelőre nem érkeztek hírek.