Fekete tigrisrák tejcsokoládészósszal, édeskömény mentás fehércsokoládé öntettel, kéksajtos csokoládé szuflé – elsőre meglehetősen furcsán hangzik, ám megízlelve ráébred az ember: tökéletes a harmónia, a látszólag nem összeillő hozzávalók verhetetlen párost alkotnak. – Ki kell lépni a megszokott keretekből, próbálkozni, játszani kell – mondja Segal Viktor séf, gasztronómiai szakértő, miközben a különleges fogások rejtelmeibe avat be a Pastrami étterem konyhájában.
Segal Viktor a kifinomult egyszerűség híve Reviczky Zsolt / Népszabadság |
A társaság vegyes. A diákok közt akad a gasztronómiáért rajongó egyetemista, vannak olyanok, akik azért iratkoztak be, mert a jövőben vendéglátóhelyet szeretnének nyitni, és persze vannak itt profik is. Az egyik hölgy például szakács, mint mondja, a legtöbb továbbképzéssel foglalkozó iskolában száraz tananyagot adnak le a diákoknak, azzal azonban nem sokra mennek az életben. – A Werknél viszonylag teljes képet adnak a hazai és nemzetközi gasztronómiai helyzetről, és a piac legkomolyabb szereplőihez is elvisznek bennünket – mondja. A képzésnek köszönhetően így rengeteg olyan helyre bejutnak, ahová amúgy, egyedül esélyük sem lenne bepillantást nyerni, és barátokra, ügyfelekre, üzleti kapcsolatokra lelhetnek.
Miközben a diákokkal beszélgetek, a sztárséf eligazítást nyújt, hol szerezhetők be a legjobb alapanyagok. Mint mondja, a négyfogásos vacsora hozzávalóit körülbelül három óra alatt össze lehet szedni, bár ebben azért a jelenlévők nagy része kételkedik. Azt azonban elismerik, hogy ma már az egzotikusabb fűszerek, zöldségek és gyümölcsök is könnyen elérhetőek Budapesten. A legjobb, ha a piacon vagy a hentesnél kezd az ember, a különlegesebb hozzávalókat a keleti fűszereket árusító üzletekben és delikáteszekben lehet megvásárolni. A rák és egyéb tengeri herkentyűk pedig már a legtöbb áruházláncban megtalálhatóak.