Agca eredetileg életfogytig tartó büntetéséből 19 évet töltött börtönben. 1983-ban II. János Pál meglátogatta és megbocsátott neki. Húszperces beszélgetésük részleteiről a pápa semmit nem árult el, Agca 2000-ben szabadult, majd Törökországba visszatérve ismét börtönbe került a korábban ott elkövetett tetteiért. 2006-ban szabadult – ugyanazon a napon, amikor a pápát testével védelmező rendőrfőnök elhunyt.
Nem az 1981-es volt az első és egyetlen eset, hogy a katolikus egyház fejét támadás érte. 1970-ben VI. Pált a manilai reptéren támadták meg. Maga II. János Pál pedig különösen népszerű célpontnak számított, egy évvel a római merénylet után, 1982-ben Portugáliában a katolikus egyház egy tagja sebesítette meg késével. 1995-ben az ellene tervezett bombamerényletet egy héttel a kitűzött időpont előtt leplezték le.
Az Agca-merénylet fordulópontnak számított a pápa védelmének biztosításával kapcsolatban – meséli lapunknak Tarjányi Péter nemzetbiztonsági szakértő, A Pápa hagyatéka és A pápa emberei című könyv szerzője. Elmondása szerint az egész vatikáni biztonsági szervezet emiatt nőtt fel a XXI. századhoz. A kívülállók számára a leglátványosabb változást a pápamobil feltűnése jelentette. A golyóálló üveggel ellátott jármű a korábbi, nyitott autókat váltotta fel. A háttérben pedig megduplázták a személyi biztosításának létszámát, akiket Németországba, az Egyesült Államokba és Nagy-Britanniába küldtek továbbképzésre. Az állomány mellett a technikai fejlesztés is jelentős volt.
A korábban kizárólag a közvetlen hozzájuk érkező fenyegetésekkel foglalkozó Vatikán felvette a kapcsolatot az európai és amerikai titkosszolgálatokkal. Három év alatt az egész bolygóra kiterjesztették az ellenőrzést. Napi szinten továbbítják nekik a katolikus egyházra vonatkozó esetleges fenyegetéseket, amelyeket kivizsgálnak.
Tarjányi szerint ez a magas szintű védelem azóta sem változott. A kívülről lazának tűnő felügyelet mögött egy komoly biztonsági rendszer működik. Egy „láthatatlan biztonsági kupola borul" Ferenc pápára a látszólag spontán megmozdulásai közben is, például, amikor a hivatalos programon kívül meglátogatja a romák és menekültek táborát Róma egyik külső kerületében. Az ilyen hirtelen, ötletszerű megállások kapcsán a szakértő elárulta, hogy előfordulhat, hogy a biztonsági személyzet egyszerűen bezárja a pápát az autóba, nem engedi kiszállni, csak 15-20 m-rel később. A közvetlen irányító pedig addigra biztosítja a terepet.
|
A négy golyóból II. János Pált csak kettő találta el Osservatore Romano / Reuters |
Tarjányi szerint II. János Pál azért volt ilyen népszerű célpont, mert aktuálpolitikai kérdésekben formált markáns véleményt, halálának ezért még hangsúlyozottabb kommunikációs értéke lett volna. Ferenc pápa főleg az egyház megreformálásában vállal szerepet, az aktuálpolitikától azonban távol marad, így Tarjányi szerint esetében nem olyan nagy a valószínűsége egy merényletkísérletnek.
Az Agca-merénylettel kapcsolatos nyomozást ma sem zárták le. Maradtak nyitott kérdések, amelyekre keresik a választ. A legelvontabb teóriákat is ellenőrzik.