A hidegebb hónapok másik gyakori vírusfertőzéses megbetegedése az influenza, amelynek a megfázáshoz hasonló, de rendszerint súlyosabb tünetei vannak: magas láz, hidegrázás, testi fájdalmak, levertség és fáradtság. A tünetek megjelenését követően a felnőttek szervezetében elszaporodó vírusok akár 5-10 napig is fertőzhetnek. Ezért annak érdekében, hogy biztonságban tudhassuk magunkat és környezetünket, érdemes alkalmazni a megfázás esetén is javasolt megelőzési módszereket. Emellett manapság egyre szélesebb körben elterjedtek a védőoltások is, amelyek a Who adatai alapján 70-90%-os védelmet biztosítanak.
Az óvintézkedések ellenére azonban előfordulhat, hogy mégsem sikerül elkerülnünk a megbetegedéseket. Ilyenkor mindenkinek megvannak a jól bevált praktikái. Mi magyarok esküszünk a különböző forróital-porokra és a túlfűszerezett levesre. Ezenkívül gyakran választjuk az olyan vény nélkül is beszerezhető készítményeket, amelyek meleg italként is jól funkcionálnak.
Mikor hívjunk orvost?
Ha a lázas beteg állapota 48 órán belül nem javul, láza nem csökken tartósan vagy ismételten visszatér, feltétlenül hívjunk orvost. Ha a beteget már látta orvos, de változatlanul lázas, értesítsük az orvost újra és kérjük betegünk ismételt vizsgálatát. A nehezen múló láz oka lényegesen ritkábban valamilyen rendszerbetegség, esetleg daganatos betegség is lehet.
|
Védőmaszkot viselő pár beszélget egy betegágyon fekvő férfit ábrázoló freskó mellett a kijevi Mihajlovszkij-székesegyházban Sergey Dolzhenko / MTI/EPA |
Az elhúzódó lázas állapot okának tisztázása és kezelése az orvos feladata. Fokozottan kell figyelni a csecsemőkre, a kisgyerekekre, az idősekre. Amennyiben általános állapotuk gyenge, nagyon megviseli őket a láz, ne várjunk az orvosi vizsgálattal 48 órát, hívjuk, ahogy a beteg állapota megkívánja. Fokozott elővigyázatosságra van szükség valamilyen súlyos alapbetegségben szenvedő esetén, ha hirtelen még be is lázasodik. Ilyenkor is ajánlatos minél előbb orvosi segítséget kérni.
Folyadékpótlás
A lázas beteg fogyasszon elegendő mennyiségű, naponta legalább 2-3 liternyi folyadékot. Egyszerre ne itassunk vele többet néhány kortynál, de 10 percenként kínáljuk meg valamilyen itallal. A kiszáradás veszélye csecsemők és nagyon idős, gyenge általános állapotú emberek esetében fokozott, de itatással megelőzhető!
Fertőző váladék
Magyarországon április végéig tart az influenzaveszély. A fertőző váladék (pl. más köhögésekor) bejut a gazdaszervezet légútjaiba, és kész a baj, ha legyengült immunrendszert talál.
Tudja-e, miként lehet gyorsan lázat csillapítani?
Lázat a lázas beteg testének hűtésével lehet csillapítani. Ennek legkellemesebb módja a hűtőfürdő: a beteget beültetjük egy kád langyos (nem hideg!) vízbe, ahol negyedórát pihen anélkül, hogy hideg vagy meleg vizet folyatnánk a kádba, így a vízzel együtt az ő lázas teste is hűl, hőmérséklete csökken. Ha nincs otthon fürdőkád, egy ötperces kellemes langyos zuhany is hűtő hatású lehet. Ha a lázas beteg olyan gyenge, hogy a fürdőszobáig sem tud kimenni, vagy nincs fürdőszoba (pl. sátorozás közben is belázasodhat valaki), akkor egy benedvesített nagy törülközőbe belegöngyöljük a beteg egész testét, így hűtjük – ez nagyon hatékony priznic. (A közhiedelemmel ellentétben nem elég csak a csuklókra, bokákra tenni egy-egy nedves zsebkendőt!) A lázcsillapítás másik lehetősége a gyógyszeres, kémiai lázcsillapítás. A lázcsillapítók az agy hőközpontjára hatva csökkentik az emelkedett testhőmérsékletet. A bevételt követően 15-20 perccel kezdenek hatni, a lázas beteg megizzad, hőmérséklete csökkenni kezd, közérzete javul.
Tudja-e, hogyan lehet 50 felett immunrendszert erősíteni?
Az életkornak megfelelő, kiegyensúlyozott táplálkozással! A kor előrehaladtával a szervezet átalakul: a szövetek gyengülése, az anyagcserefolyamatok lassulása, a mozgásszervek kopása, a külső és belső elválasztású mirigyek megváltozott működése funkciócsökkenést eredményez. Mindezek együttesen járulnak hozzá, hogy idősebb életkorban az immunvédekezés gyengül, és a szervezet fogékonnyá válik a fertőzésekre és a szövődményekre. Nem lehet elégszer hangsúlyozni a megelőzés jelentőségét, mellyel a funkciók csökkenésének mértéke és üteme lassítható! Az antioxidánsok sejtvédő hatása segíti az immunrendszer működését. A szervezet jó vitaminellátottsága mellett az egészséges immunválaszhoz egyéb ásványi anyagok, pl. cink, magnézium, réz, szelén, vas megfelelő mennyiségű jelenléte is szükséges.