A felnőtt magyar lakosság körülbelül kétharmada elképzelhetőnek tartja, hogy adatlopás áldozatává váljon. És okkal, Európában ugyanis az identitáslopás az egyik leggyorsabban terjedő bűncselekmény.
Leginkább az okostelefonos alkalmazásokkal történő adathalászattól, illetve a TAJ kártyánk ellopásától félünk – derült ki a Fellowes megbízásából készített reprezentatív felmérésből. A válaszadók csaknem felének (40 százalékának) volt már adatlopással kapcsolatos rossz tapasztalata. Az online kutatás mintájába 500 fő került be, akik a 18-60 év közötti felnőtt lakosság adatkezelési szokásait reprezentálták.
A többség bár maga sem bánik elég körültekintően bizalmas adatait tartalmazó irataival, nem bízik maradéktalanul a cégek adatkezelésében sem. Az adatok megosztásának három leggyakoribb oka az ügyintézés (68%), az egészségügyi ellátás igénybevétele (64%) és a munkakeresés illetve munkavállalás (58%). Ugyanakkor a válaszadók több mint egytizede új emberek megismeréséhez és izgalmas tartalmak eléréséhez is megadja azokat. Utóbbiak esetében az adatok felhasználásának ellenőrzése igen korlátozott, a motiváció azonban, úgy tűnik, felülírja az óvatosságot.
A legkevésbé a nyereményjátékokat hirdető cégekben (77%), a közösségi oldalakban illetve e-mail szolgáltatókban (71%) és az online regisztrációt igénylő honlapokban (68%) bíznak a válaszadók. Az online támadástól félők 81 százaléka a közösségi oldalakon illetve e-mail szolgáltatókon keresztüli információátadástól tart a leginkább. A felmérésben résztvevők egyébként az e-mail címüket őrzik a legjobban. A papíralapú dokumentumok közül pedig a TAJ kártyát.