Az az óra nemcsak egy óra volt, hanem sokak számára afféle érzelmi műemlék is, amit a felújítás kisebb kultusz tárgyává tett, és egészen a Kiscelli Múzeumig sodort. Az órának azóta kisebb mása született – a Deák téren áll, az evangélikus templom előtt –, miközben tegnap kiállítás is nyílt a Kossuth Lajos utcai Budapest Projekt Galériában, amely a Kiscelli Múzeum a tér újra megnyitásával összehangolt, májusban nyíló nagy ívű, a Széll Kálmán/Moszkva/Széll Kálmán teret, azaz a „Kalefet” megidéző kiállítását készíti elő.
Itt is lehet majd újra szelfizni a régi órával, de mi most az újra voltunk kíváncsiak. Egy évvel ezelőtti cikkünkben Baróthy Anna, az új órát tervező csoport, a S’39 Hybrid Design Manufacture vezetője elmondta, hogy tudják, bármilyen is lesz az új változat, mindenképpen meg fogja osztani az embereket. – Ide nem lehet mindenki számára elfogadhatót tervezni – mondta, és éppen azért választottak digitális megoldást, mert semmiképpen sem akartak a régivel konkurálni.
Próbáltak megfelelni a korszellemnek: a térre nyers betonból öntött „okosobeliszk” került. Műszaki tartalmát az eredeti tervekhez képest többször is módosították. Már felállították az ötméteres, hasábszerű betonoszlopot, rajta van az eredeti óra hangsúlyos árnyéka a régi oszloppal, számlappal. Erre kerül fel majd később az egyméteres „okos” rész a LED-fényes mátrixszal.
|
Május közepétől megint lehet majd randevúzni a nosztalgikus helyen Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
Az egyenlőtlen szárú háromszögalapú hasáb egyik oldalán a dátum, a másikon a pontos idő, a harmadikon az aktuális hőmérséklet olvasható majd. Körülötte, az ötméteres átlójú terület hét külön álló digitális körként, külön-külön be lesz programozva, ahol a másodpercek múlását ugráló pálcikafények jelzik majd.
Ezt még nem lehet látni, de azt viszont igen, hogy a teljesen átalakított téren még a régi óra sem lehetne ugyanaz. Az új közelebb került a metróépülethez, és az átalakított térnek már közel sem lesz olyan főszereplője, mint elődje volt.
|
Az új időmérő látványterve |
A régi óra kontúrjai zöldre patinázva köszönnek ki a betonfelületből, és elegánsan a metró felé forduló pengefal két oldalára is átúsznak. Az épület falába egy sokkal nagyobb, régi Pest-Buda-térképet is öntöttek betonból. Az 1814-es állapotokat mutató, több mint száz négyzetméteres betontérkép szintén patinázott, azaz az anyagba foglalt fémporral sikerült színessé tenni.
Keresd, és szelfizz vele!
A Kiscelli Múzeum #moszkvater – A Széll Kálmán tér története címmel májusban nyíló kiállítása kedvcsinálójaként a Kossuth Lajos utcai Budapest Projekt Galériában tegnap este kiállítás nyílt, ahol a Török Ferenc Moszkva tér című kultfilmjében elhangzott szállóigének megfelelően újra „moszkvaterezhetünk”. Irodalmi idézetek és fotók idézik fel a tér nagy korszakait, ismert személyiségek osztják meg a hellyel kapcsolatos emlékeiket. A pop-up tárlat folytatja a Kiscelli-kiállításhoz kapcsolódó tárgy- és emlékgyűjtő kampányt is, hogy a májusi kiállítás minél gazdagabb lehessen.
A múzeum az E8 Laborral együttműködve a tárlat beharangozásaként izgalmas köztéri játékra buzdító kampányt is indított. A ma már a múzeum tulajdonát képező régi óra május közepéig keresi a helyét a városban. Meglepetésszerűen bukkan fel, hetente új környezetben lesz lehetősége mindenkinek a találkozásra „az óra alatt”. Az első helyszíne a Deák tér volt, onnan került most át a Budapest Projekt Galériába. A következő helyszíneket a Kiscelli Múzeum Facebook-oldalán lehet megtudni.
A múzeum a vándorló órához kapcsolódóan játékot is hirdetett: „Találkozz az óra alatt, készíts szelfit, és töltsd fel a képed az Instagramra a #moszkvater és az @kiscelli tagekkel!”