Október 6-a nálunk mindörökre az aradi tizenhármakkal kapcsolódik össze, de az Építészek Nemzetközi Szövetsége, a VIA 1998-ban ezt a napot nyilvánította az építészek világnapjává is. Tegnap este a Fugában a pályázók kiállításával egybekötve adták át a Budapesti Építész Kamara újraalapított nívódíját.
A sok évig sikeres Budapesti Építészeti Nívódíjat 2010-ben pénzhiányra hivatkozva nem írta ki az alapító főváros. A kamara most ezt próbálta a saját kiadásában újraéleszteni. Egy ilyen díj mindig arra próbálja felhívni a figyelmet, amit a felpántlikázott napok nélkül észre sem vennénk: a fővárosban még a válság ellenére is számos kiváló új épület épült, és azzal, hogy alkotóit kitüntetik, egyben a városképet formáló épületeket is jobban elfogadottá teszik. Az idei díj különlegessége, hogy az elmúlt öt évet szemlézte, ezért látható rekordszámú (50) pályamű a Fuga kiállításán. Az öt díj pénzzel és emlékplakettel is jár.
4-ES METRÓ (Budapest, Etele tér–Baross tér)
Ma már senki sem emlékszik szívesen arra, mennyire lelkesedtünk még tíz éve is. Aztán européer csúcsberuházásból a korrupciós pazarlás és a pártközi „70-30” szinonimája lett. Számos nemzetközi díjat nyert. A Palatium Stúdió generáltervezőként nagyjából minden állomást más irodára bízott, a metróépítésben ez volt a rendszerváltás. A különböző állomások a kortárs építészet reklámhordozói lettek.
(Tervező: Palatium Stúdió Kft.; Erő Zoltán, Csapó Balázs, Dévényi Tamás, Gelesz András, Dajka Péter, Hatvani Ádám.)