Szerelem egy távoli bolygón
A hatvanhatodik Berlinale rövidfilmes versenyprogramjában debütál Bucsi Réka új, Love című, szürreális hangulatú animációs filmje. A fiatal animációs rendező alkotásának fikciós és élő szereplős alkotásokkal kell versengenie.
Bucsi Réka filmjének címe angol nyelvű, jelesül „Love", ami magyarul szeretetet és szerelmet is jelenthet, megkérdeztük a rendezőt, konkrétan melyikre is gondolt: egyértelműen az utóbbira. A cím ugyanakkor sosem lesz magyarosítva, mivel, ahogy Bucsi fogalmaz, ezt a szót és a filmet még az is érti majd, aki nem tud olvasni. A szürreális hangulatú, haiku jellegű jelenetekkel megtűzdelt mű a szinopszisa szerint egy távoli bolygón játszódik, amely külső hatás következtében elkezd átalakulni és hatással lenni az ottani élőlényekre.
|
Jelenet a Love című tizennégy perces animációs filmből |
A rendező számára ismerős a mozgóképes esemény, ugyanis a Symphony no. 42 című vizsgafilmjének világpremierjére is a németországi rendezvényen került sor két évvel ezelőtt.
Az alkotás igen magasra jutott: díjazták több mint ötven nemzetközi fesztiválon, köztük olyan neves seregszemléken, mint Hiroshima, Chicago és Melbourne, majd versenybe került a 2015-ös Sundance Nemzetközi Filmfesztiválon. Mindezek mellett még Oscar-díj-közelbe is került, ugyanis bejutott a legjobb kilenc rövid animációs film közé.
A Love mostani meghívása azért is nagy szó, mert a Berlinale úgynevezett általános fesztivál, tehát nem kizárólag animációs művekre szakosodott mustra, így a film többnyire fikciós és élő szereplős művekkel száll harcba február 11–21. között a patinás Arany Medvéért.
|
Bucsi Réka az újabb siker kapujában |
Az 1988-as születésű Bucsi Réka új filmje nemzetközi koprodukcióban készült. Magyar részről a Médiatanács Magyar Média Mecenatúra programja támogatta, míg francia részről a CNC és az ARTE segítette az alkotókat. A magyar szakemberek mellett francia, dán és amerikai animációs munkatársak is hozzájárultak ahhoz, hogy a tizennégy perces film megvalósulhasson. A Love hangulatában és technikájában megidézi majd a Symphony no. 42-t, de Bucsi Réka hangsúlyozta: új mozijának sokkal követhetőbb lesz a narratívája.
Négy rendező egy produceri cége
A film hazai gyártója a Boddah, amelynek Bucsi és Osváth Gábor producer mellett Rév Marcell és Szimler Bálint a tagja. Közös alkotásuk, a Balaton Method című, 17 magyar együttest bemutató film a 2015-ös év egyik meglepetéssikere volt. Ugyancsak a Boddah égisze alatt készült a Gólyatábor című, hamarosan bemutatandó kisjátékfilm Kárpáti György Mór rendezésében.