Ez volt az első magyar rhythm and blues formáció, a Sakk-Matt, amely ’68 május elsején a Budai Ifjúsági Parkban nyolcezer néző, azaz bő két és félszeres telt ház előtt mutatkozott be a publikumnak, mindenekelőtt alaposan újragondolt Jimi Hendrix-, Cream- és Yardbirds-számokkal.
A fotót őrző gyűjtő, a rockzenei szakíró, Zoltán János a névválasztásról szólva elárulta:
úgy tudja, hogy a sakkmatt kifejezés ez esetben egyfajta átmenetet jelentett. Radics minden fontosabb közlendőjét ezzel a két szóval zárta le, apellátát nem tűrve, kötőjel nélkül.
Szintén Zoltán Jánostól tudjuk, hogy a Bosch Klub 1962-ben egy lendületes KISZ-titkár engedélyével jött létre a pesti külváros dolgozó ifjúságának számára, az Autóvillamossági Felszerelések Gyárának Balzac u. 5–7. sz. alatti helyiségcsoportjában. A nyitókoncertet a Fenyő Miklóssal erősített Syconor adta, itt kezdett mások mellett az első magyar soul együttes, az Atlas, és ehelyt játszott 1965-től szombatonként az Illés zenekar, amely fellépései alkalmával mindig az est legizomerősebb vendégeiből alakított magának fizetett testőrséget, tudniillik nem volt békés a lokál.
A helyi jelmondat így szólt: „egy pofon mindenkinek kijár”. Nem mellékes az sem, hogy részben a Boschban forgatták az Illést, Koncz Zsuzsát, a Metrót és az Omegát egyaránt felvonultató Ezek a fiatalok című mozit (1967).
A kultúrtér a 80-as évek végére eljelentéktelenedett, termeit ma egy gimnázium használja, a Sakk-Matt, amelyben Demjén Ferenc is eltöltött pár hónapot, 1969. december 30-án szűnt meg. Radics Béla, aki az ugyancsak legendás Tűzkerékkel folytatta, 1982-ben, végső soron alkoholtúladagolás következtében, tragikusan fiatalon elhunyt.
A Hétvége mellékletből ajánljuk
Csuha Lajosból szinkronszínész lett, Harmath Albertből operaénekes, Hőnigh Rezső időnként összejön a barátaival, akikkel „Örömzenei vállalkozás” címen Beatlest játszanak a maguk örömére. A Beatricéből is ismert Miklóska Lajos sokat olvasó, derűs nyugdíjas.