A budai Vár megújítását tűzte zászlajára a kormány, amikor meghirdette a palotát bő száz évvel ezelőtt nagyhatalmi jelképpé formáló építészről elnevezett Nemzeti Hauszmann Tervet. A tervbe vett munkálatok részleteiről egyelőre keveset tudni. Sorozatunkban azt igyekszünk bemutatni, milyen volt fénykorában a királyinak szánt palota és szűkebb környezete.
Most, hogy az egykori királyi palotát körüljáró túránk a végéhez közeledik, egy rövid kitérő erejéig elhagyjuk a Vár területét, és alászállunk a hegy lábához, a Krisztinaváros és a Tabán határára. Itt is áll ugyanis két épület, amelyek közvetlenül kapcsolódtak a palotában folyó élethez – igaz, ezt még az avatott szem sem ismerheti fel, ha rájuk pillant.
Forrás: fortepan.hu |
Hauszmann Alajos a palotabeli munkákat összegző könyvében így írt a két házról: „Az Attila körúti szerpentin jobb- és baloldalán levő saroktelket is megszereztük, hogy a Krisztinavárosból tekintve, méltó keretet adhassunk a királyi vár nyugati homlokzatának, valamint azért is, hogy az udvartartás esetleg még későbben felmerülhető szükségletek kielégítésére építőtelkekkel rendelkezhessék. Ez a szükséglet a magyar darabont-testőrségnek szervezésével csakhamar beállott, és az említett telkeken épültek a darabont-testőrség elhelyezésére kívánt pavillonok. A két épület, melyek egyike a tisztikar lakásainak, másika a legénységnek szolgál, egyenlő építészeti kiképzésben részesültek.”