A Svéd Akadémia a 112. irodalmi Nobel-díjat Szvetlana Alekszijevics fehérorosz írónak a „szenvedés és a helytállás monumentális megörökítéséért” ítélte október 8-án. Papírforma, de merész döntés volt. Hazájában Kertész Imre 2002-es díjához hasonlóan ellentmondásosan fogadták az elismerést, igaz, a törésvonalak nem ugyanott húzódnak.
Fehéroroszország társadalma örül, de nem olvasta Nobel-díjasát. Nem is olvashatta, mert Szvetlana Alekszijevics műveit húsz éve nem adták ki az országban, az oroszországi kiadások pedig drágák. Alekszandr Lukasenko elnök gratulált Alekszijevicsnek, és legyőzve viszolygását kijelentette: az írónő kitüntetése bizonyítja, hogy országában szólásszabadság van, mindenki leírhatja a véleményét, azt is, ami neki, az elnöknek nem tetszik.
Szvetlana Alekszijevics indexről került a kötelező olvasmányok listájára Fabrizio Bensch / Reuters |
Sőt, utasította a kormányzatot, hogy Szvetlana Alekszijevics könyvei kerüljenek vissza a kötelező olvasmányok listájára. A sajtó nem tudja, mit kezdjen a hírrel. Az egyik helyi bulvárlap mindenesetre megírta: a díjból 127 ezer dollár a minszki adóhivatalnak jár majd.