Zenei paródiák, macsó mondatok és autentikus ruhák idéztek oly kort a IV. Országos Népek Tánca– Népek Zenéje Fesztivál szegedi döntőjében, amikor még nem kellett kilenc nappal előbb ledolgozni a szentestét.
Jobb a gatya, mint a pendely, mert a gatyának van feneke, a pendelynek viszont nincsen – ez a népi macsóság a Szeged-Alsóvárosi Menyecskekórus dalának szövegéből derült ki. Műsorukat Bartók és Kodály gyűjtése nyomán állították össze, fellépőruhájukat a Móra Ferenc Múzeum gyűjteményéből vett autentikus minta alapján varratták.
Korábbi sikereik nyomán énekeltek már nemcsak magyarországi helyszíneken, hanem Erdélybe, sőt Prágába is eljutottak. A zömmel nyugdíjas alsóvárosi menyecskék a IV. Országos Népek Tánca – Népek Zenéje Fesztivál döntőjében léptek fel Szegeden, a Deák Ferenc Gimnázium színháztermében.
– Mi csak énekelünk, mert táncolni már nem bírunk – mondja az üllési Estike Népdalkör vezetője, Juhari László nyugdíjas iskolaigazgató, aki egy szál hegedűn kísérte a vegyes kórust. A tagok hetven és nyolcvan év közöttiek, akárcsak az igazgató úr, aki 50 éve került fiatal tanárként a faluba – azóta vezet különböző népdalköröket. Azért énekelnek, hogy szépen teljék az idő, ne üljenek egyedül otthon, mindig legyen mire készülni. Járnak minősítő versenyekre, az eredmény fontos is meg nem is, de a fesztiválokban a találkozás a legjobb.