Januárban iszlám fanatikusok megtámadták a párizsi Charlie Hebdo szatirikus hetilap szerkesztőségét, tizenkét személyt meggyilkoltak, köztük nyolc újságírót. A támadás után az áldozatokra emlékező és a szólásszabadságot hirdető karikatúrák árasztották el a világhálót, ezekből nyílt kiállítás Budapesten.
Az épület előtt készenléti rendőrök állnak, az érkezőket fémkeresővel vizsgálják át, az előtérben fülhallgatós emberek figyelnek. Amúgy a Budapesti Francia Intézet: JeSuisCharlie című karikatúrakiállításának megnyitójára igyekszünk. Akárha Párizsban járnánk 2015 első napjaiban, azt követően, hogy január 7-én, vallási érzületükben sértett iszlám fanatikusok fegyveres támadást intéztek a Charlie Hebdo francia szatirikus hetilap ellen, és tizenkét személyt meggyilkoltak.
Az intézet környékén érthető a diszkrét, de erőteljes készültség. Ezen a kiállításon azok a karikatúrák láthatók, amelyeket a támadást követő órákban, napokban a meggyilkolt karikaturisták iránti részvét hívott életre a világ különféle pontjain élő kollégáikból.
Igazi, mélyről felszakadó, őszinte, együtt érző nemzetközi megnyilvánulások ezek, afféle rajzos részvéttáviratok, amelyek előbb a világhálón kezdtek terjedni, most pedig egy részük ezen a budapesti tárlaton látható. Az alkotások azt hirdetik: a mosolyért és a véleménynyilvánítás szabadságáért harcoló ceruzák nem legyőzhetők. Az egyik képen a mennyország „megtelt” feliratú ketrecében lebegő áldozatok előtt a rémült merénylők zuhannak a semmibe, Pápai Gábor munkája.