Milánó szívében, alig ötven méterre a dómtól, a Palazzo Realéban látható a Szépművészeti Múzeum válogatott kincseiből rendezett kiállítás. Ismert mesterek kevésbé ismert művei is láthatók, az Esterházy Madonna és a Kalitkás hölgy pedig a közönség kedvencévé vált.
A milánóiak régóta szerették volna hosszabb időre kölcsönkapni Budapestről Raffaello Esterházy Madonnáját, s tavaly karácsony előtt néhány hétre a remekmű már vendégeskedett itt a Viscontik és a Sforzák városában. Most több mint nyolcvan alkotás társaságában tért vissza, hogy hírét vigye a magyar gyűjteménynek. Talán a legjobbkor, hiszen az expó miatt most Milánóra figyel a világ. Igaz, olyan látnivalókkal kell vetekednünk, mint a szintén a Palazzo Realéban a mi műveinkkel egy időben látható Giotto-kiállítás.
Olasz kurátor, Stefano Zuffi válogatta az ötszáz év művészetét átfogó tárlatot, amely címe szerint Raffaellótól Schieléig vezeti a látogatót, összesen kilenc termen át. Mint a sajtóbejáráson elmondta, a Szépművészeti által ajánlott száznegyvenes listáról választhatta ki az alkotásokat. Felhívta a figyelmet arra, hogy az olasz közönség által ismert nagy mesterek náluk kevéssé ismert alkotásai érkeztek a budapesti kollekcióval, és ez izgalmas számukra. Négy nagy mesternek is láthatók egészen fiatalkori művei. Velázquez még csak tizennyolc éves volt, amikor az itt látható Kocsmai jelenetet festette 1618-ban, hasonlóan Bellottóhoz, aki 1740-ben, mindössze tizenkilenc évesen alkotta a tőle itt kiállított firenzei városképet.
Rippl-Rónai 1892-ben készült Kalitkás hölgy című műve A szerző felvétele |