A gyerekének mindenki a legjobbat akarja. Akkor is, amikor könyvet vesz, ami csak addig tűnik egyszerű feladatnak, amíg az ember be nem tér egy könyvesboltba, és nem emeli tekintetét a szédítően széles választékra. Kell, aki segítsen, mi érték és mi nem az.
A Magyar Gyermekirodalmi Intézet által felkért szakemberek összeállították a 2015-ben megjelent gyerek- és ifjúsági könyvek legjobbjainak huszonötös listáját, amihez a bőséges termés miatt társult egy ötvenes lista is – a zsűri szerint lehetett volna százas is –, ami jelzi, hogy a könyvkiadás ezen ága magas fordulatszámon pörgött tavaly is.
– Pontos statisztika nincs, körülbelül ezer gyerek- és ifjúsági könyv jelent meg magyar és külföldi szerzőktől. Hatvan százalékuk számít valós értékhordozónak, de legalábbis figyelemre méltó műnek – összegezte a válogatómunka tapasztalatait Sándor Csilla Mária, a díjat jegyző Magyar Gyermekirodalmi Intézet alapítója, a Csodaceruza gyermeklap főszerkesztője.
A nem hivatalos adatok szerint ez a magyar könyvkiadás csaknem 25 százalékát adó szegmens ugyanakkor kevés új kiadót vonz, és a nagyok osztoznak ezért a piac túlnyomó többségén. Megugrott az 14+ korosztálynak szánt ifjúsági könyvek kínálata. Ebben élen jár a Pagonyhoz tartozó Tilos az Á Kiadó, amelyik jót tesz a piacnak, húzza magával a többieket is.