Egy rendőrkutya-kiképző telep hulladékában találták meg azt az anyagot, amely a forradalom idején készült filmek gyűjteményét tartalmazza. A Belügyminisztérium által 1957-ben összegyűjtött filmdarabok digitalizált változata most hozzáférhetővé válik az 1956-os programsorozat részeként.
Vannak különös országok, amelyekben közpénzből hiteles helyeket tartanak fenn, ahonnan a polgárok közös múltjuk kutatásához, megbeszéléséhez, a rajta való töprengéshez és az emlékezéshez tényanyagot, forrásanyagot, tárgyszerű információkat és dokumentumokat találnak. A magánérdekű történelemhamisítás pedig magánpénzből folyik.
Nálunk a köz milliárdjaiból költenek hamis tényállítások felszolgálására, és legkevésbé sem közpénzből működik a hiteles hely, mely hatalmas anyaggal és nagyon inspiráló kezdeményezésekkel szolgál azoknak, akik komolyan veszik a forradalmat.
Erről tartott sajtótájékoztatót csütörtökön a Blinken OSA Archívumban Rév István igazgató. Az intézmény nagyszabású '56-os programsorozatának alapja az archívum által létrehozott repozitórium (tudományos anyagok archiválására szolgáló és díjmentes hozzáférést nyújtó dokumentumszerver).
A Belügyminisztérium 1957-ben snittenként összegyűjtött és egy filmdokumentumban egyesített minden filmkockát, mely a forradalom idején készült. Ezt egy rendőrkutya-kiképző telep hulladékában találták meg, digitalizálták és jó minőségben hozzáférhetővé tették az archívum munkatársai. Ott van még a Fortepan csaknem ezer fényképből álló '56-os gyűjteménye; a magyarországi rádióadások mellett minden szó hangfelvétele, amely a Szabad Európa Rádióban a forradalom idején elhangzott, az ott keletkezett dokumentumokkal, jelentésekkel együtt; a CIA-nak a forradalommal kapcsolatos anyagai, az ENSZ-nek a magyarkérdéssel foglalkozó dossziéi; Zwack Péter '56-os sajtóarchívuma és a New York-i Columbia Egyetem munkatársainak magyar menekültekkel készített interjúi.