Hátborzongató, hogy ennyi idő után is mennyi áthallásra van lehetőségünk. Ilyen egyszerűen, ilyen célratörő plakátdumával ma Rogán Antal, Németh Szilárd és Selmeczi Gabriella szokta elvarázsolni hallgatóságát. A népet, ahogy annak idején nevezték. A polgárocskákat, akik a történet végén zemberekké átlényegülve elalélnak a rezsicsökkentés propagandájára.
Kérdezhetnénk, hogy mi változott itt, elvtársak? De nem kérdezzük, mert tudjuk, hogy sok minden másképp van. A kommunista párt a háború után szétrombolt országban a burzsoázia ellen küzdött, Rogánék az érdekillatú újburzsoáziát - azaz magukat - építik. A dumát csak kölcsönkérik, ez lehet az áthallás oka.
Ennél talán érdekesebb, hogy a kollektivizmus klasszikus plakátjait 1983-ban vették elő, s egy tárlaton mutatták meg az érdeklődőknek. Ki tudja, mennyi lehetett a beugró? A friss ezerforintossal (rajta Bartók Bélával) bizonyára nem illett fizetni. Lengyelországban megszűnik a szükségállapot, a ceglédi művházban Cseh Tamás énekli a Frontátvonulás dalait, a Győri Rába ETO nyeri a focibajnokságot.
Szép lassan repedezik a fal, de azt, hogy a Kádár-rendszer valaha is véget érne, kevesen hiszik el. William Golding az irodalmi Nobel-díjas (Walesa a Béke-díjas), sokan elolvassák itthon a Legyek urát. Jó könyv, teljesen alkalmas az áthallásokra.
Hogy mit gondolhattunk '83-ban az öreg plakátokról? Borzongást, hideglelést válthattak ki az idősebbekből, nevetésre húzott száj lehetett a reakció a fiatalabb generáció részéről. A szocialista futurizmus markáns vonásait magán viselő grafikák hatásosak lehettek, a kommunisták a család-gyár-munka-béke-nyugalom komplex üzenetével operáltak. Omladozott a rendszer, de még állt.
A Fidesz idős kommunistái, régi munkásőrei, magas posztig jutó elhárítótisztjei pontosan el tudnák mesélni, milyen óvatosnak kellett lenni, ha valaki beszélni kezdett: még '83-ban is. Nem voltunk persze NDK, jó filmek készültek (Könnyű testi sértés, Szerencsés Dániel, A kutya éji dala), leküzdöttük az analfabétizmust, közel százmilliós példányszámban jelentek meg könyvek, s vertek ugyan bennünket az angolok és a dánok, de a focink miatt még nem kellett szégyenkezni.
Zoránnal szólva langyos sört ittunk, de nekünk így is jó volt.
Pontosabban: jobb, mint akkor, amikor a '83-as tárlat plakátjait legyártották.