Július másodikát írtak 1988-ban, amikor a Dirty Diana a Billboard-lajstrom élére került az Egyesült Államokban. Azon a napon Michael Jackson újabb rekordot döntött: ő lett az első, akinek egyetlen albumáról öt szám is listavezetővé avanzsált Amerikában. Ez volt a második Jackson 5.
A Bad című nagylemez nem sikerült annyira, mint Michael Jackson előző albuma, az öt esztendővel korábban közreadott Thriller. Az utóbbiból – időrendben az előbbiből – több mint 100 millió példányt adtak el szerte a világon, míg az 1987-ben megjelent korongból (az egymástól eltérő adatok szerint) legföljebb 45 millió kelt el.
Eredetileg tripla albumot tervezett, amelyhez hatvan dalt írt, harmincat fel is vett, végül tizenegy számmal örvendeztette meg rajongóit. Ennek csaknem a fele amerikai Number One-ná lépett elő.
Michael Jackson a világ körüli turné kezdetén, 1987 szeptemberében, a japán főváros Disneylandjében. A tokiói nyitányt nem kevesebb mint 122 koncert követte Susumu Takahasi / Reuters
Mindenekelőtt azért nem, mert – bár eredetileg tripla albumot tervezett, amelyhez hatvan dalt írt, harmincat fel is vett – tizenegy számmal örvendez tette meg rajongóit, és ennek csaknem a fele amerikai Number One-ná lépett elő. Elsőként az I Just Can’t Stop Loving You-t jegyezték az élen, majd következett szép sorban a címadó Bad, valamint a The Way You Make Me Feel, a Man in the Mirror és a Dirty Diana. Ez a sorozat hasonlított arra a szériára, amelyet a Jackson 5 segített világra kilenc hónap alatt 1970-ben (soraiban az akkor tizenkét esztendős Michaellel): az együttes első négy száma – I Want You Back, I’ll Be There, The Love You Save, ABC –egyaránt listavezető lett a tengerentúlon.
A Bad „ideát” szintén jól ment. Az Egyesült Királyságban is vitték, mint a cukrot, olyannyira, hogy minden idők kilencedik legnépszerűbb albumaként tartják nyilván Nagy-Britanniában. (Az első három: a Queen, illetve az ABBA legjobb számait tartalmazó válogatás, valamint a Beatles Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Bandje. A Thriller az „örök” hatodik.) Az 1987 júliusában piacra dobott korongot – az előző nagylemez soha nem látott tömeghatásán túl – azért is várták hatalmas érdeklődéssel, mert alig két hónappal annak megjelenése után Jackson megaturnéba kezdett. Az első koncertet szeptember 12-én Tokióban rendezték, és a japán nyitányt nem kevesebb mint 122 hangverseny követte. A portya tizenhat hónapon át tartott, négy kontinensen tizenöt országot érintett, s összesen négy és fél millió (átlagban 36 585) helyszíni nézőt vonzott. Ázsiából Ausztráliába, onnan Európába – Olaszországba, Ausztriába, Hollandiába, Svédországba, Svájcba, az akkori Nyugat-Németországba, Franciaországba, Angliába, Walesbe, Írországba, Spanyolországba, Belgiumba – vezetett az út, közben 1988 júliusában, tehát egy évvel az után, hogy a Bad napvilágot látott, egymás után hétszer töltötte meg a Wembley stadiont az indianai ideál. (Ez 504 ezer nézőt jelentett, mert alkalmanként 72 ezer jegyet bocsátottak ki. A hétből két londoni koncertet rögzítettek, és – vegyítve egy 1987-es jokohamai hangverseny felvételeivel –2012-ben, amikor a főszereplő már három éve nem élt, DVD-n közreadták.) Majd a grupp visszatért az Egyesült Államokba és Japánba, hogy aztán 1989 januárjában hat telt házas bulival zárja a monstre programot a Los Angeles-i Memorial Sports Arenában.
A szupersztár az idő tájt vágta a nem annyira zenéjével, mint inkább az extravaganciájával foglalkozó bulvártollnokok fejéhez: „Miért nem mondják az embereknek, hogy a Marsról jöttem?” Amúgy tényleg mintha onnan érkezett volna. A legkülöncebb különc tizenhárom Grammy-díjával és ugyanennyi amerikai listavezető számával, továbbá azzal volt, hogy a rock hírességeinek csarnokán kívül bekerült a Guinness Rekordok Könyvébe is, mégpedig 750 millió értékesített hanghordozóval, „minden idők legsikeresebb előadójaként”. Ami pedig a Badet illeti, a lemez megjelenésének huszonötödik évfordulóján újra kiadták a negyvenhat perces korongot (akkor már CD-t) ötvenhat perc bónusszal, és a dupla compact discből 2002-ben is több mint egymillió fogyott.
Wanna Be Starting Something – énekelte a földi világról alig ötven esztendős korában elköltöző Michael Jackson a Thriller-lemezen.
S kétség sem férhet hozzá: ennek az embernek valóban sikerült valamit kezdenie...