József Attila itteni emlékkiállítása tavalyelőttig az udvari traktus egyik földszinti lakásában volt, de még a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) topográfiája is úgy tudta, hogy a költő szülőhelye nem ott, hanem a fölötte lévő lakásban lehetett – ezt az információt mára törölték az adattárból. Az emlékhely átkerült az utcafrontra. A megújult kiállítás szép: egyetlen teremben mutatja be József Attila életét, miközben a valóság és a költészet között is megpróbál hidat teremteni.
Tartalmát H. Bagó Ilona, a Petőfi Irodalmi Múzeum munkatársa állította össze, a dizájn Kemény Gyula érdeme. Részben továbbviszi az általuk utoljára 2002-ben megújított előző emlékkiállítást ( például az átlátszó paravánok rendszerével), részben pedig modernizálta azt. Az életút egy kacskaringókkal teli, de logikus íven járható be. Rengeteg hang- és videoanyag, sok fotó segíti az elmélyülést, sőt a kiállítás eredeti tárgyakban sem szűkölködik.
Az 1893-ban épült Gát utca 3. egyébként szomszédjával, a Gát utca 5.-tel összhangban újult meg, az első emelet udvari részének lebontásával, majd újjáépítésével, valamint az udvari traktusban emeletráépítéssel. A régi lakások helyett jól szigetelt, modernizált szociális lakások jöttek létre, miközben az épület korhű, XIX. század végi hangulatát igyekeztek megtartani. A lakók még nem költöztek be, s úgy tudjuk, egyelőre nem is fognak, az udvaron ugyanis folytatódnak a munkák, és arról keringtek információk, hogy ezért hamarosan bezár az emlékkiállítás is.
Az ügy kissé emlékeztet a tavaly félig készen átadott Várkert Bazár esetére. Érdeklődésünkre az önkormányzatnál úgy válaszoltak, hogy bár valóban még csak most kezdődnek a kertészeti munkák, úgy döntöttek, megoldják, hogy ennek idejére az emlékmúzeum látogatható maradjon. Kérdésünkre azt is elmondták: a háznak megvan a használatbavételi engedélye.