Csepregi János: Az amerikai fiú. Ulpius-ház, 188 oldal, 2500 forint
A Rukkola könyvcserélde honlapján van egy interjú a szerzővel. Abban több mértékadó mondat is árulkodik arról a világképről, írói látásmódról, amely a kötetet jellemzi. „Mi az, ami a legjobban inspirál az írásra?” – erre a kérdésre az alábbi választ adja: „Ha nem lehet beszélni, pedig lenne mit mondanom. Ez nagyon-nagyon rossz érzés, inkább senki ne próbálja ki! Ha pedig már dolgozom, akkor belemerülni, kísérletezni, megformálni úgy, hogy az jó legyen, hogy az működjön, hogy tudjam, tudni véljem, hogy az olvasó/hallgató mikor hökken majd meg, mikor fog nevetni.”
A Literán közölt önéletrajzában pedig az alábbiakat olvashatjuk: 1984-ben sikeresen felgyújt egy üresen álló házat. 1985-ben elkészül az első róla szóló írás egy gyógypedagógiai szakdolgozat formájában, a mű témája a magatartászavar. 1986-ban sikeresen eltöri egy nyár alatt kétszer is a bal lábát, ezzel remekül prognosztizálva későbbi sportkarrierjének nagyban valószínűsíthető elmaradását. Továbbá az a szerencsés véletlen, hogy abba a bizonyos utolsó évfolyamba járhat, amelyikben még felkötésre került a nyakkendő, még elsajátíthatta a cirill betűvetés alapjait. Az ifjúkori szocializáció útja rögösnek bizonyul.
Érettségije mellé fatális tévedésből műszaki végzettséget is szerez. 1998: felsőfokú tanulmányait pedagógia, teológia és mentálhigiénia területén folytatja. Diplomát a Pécsi Tudományegyetem Illyés Gyula Főiskolai Karán és a Semmelweis Egészségtudományi Karán szerez, teológusi végzettségétől jelenleg csak egy szakdolgozat és egy államvizsga választja el. Csepregi János alkotói módszere ehhez képest nagyon átgondolt, tudatos. Olajozott elbeszélő, szó szerint. Hamar lecsúszik az olvasó torkán a szöveg. Olvastatja magát. A szóban forgó ifjúsági regény hibátlanul megkomponált mű, kikerül minden szokásos csapdát.