„Nem kergetem a tökéletességet. A tökéletességem a tökéletlenségemben van. Egy dolgot kergetek: igyekszem napról napra többé válni.”
Az ország talán leginkább megosztó előadója, a rapper Dopeman – alias Pityinger László – mondja ezeket a szavakat egy találkozásunk alkalmával, amelyet azért kértem tőle, hogy megtudjam, komolyan gondolja-e, hogy a buddhista főiskolán tanuljon. A rövid válasz erre, hogy igen, rég megfogadta már Yoda szavait, miszerint „tedd, vagy ne tedd, de ne próbáld”.
Dopeman Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
Bár ő is és az egész családja hívő keresztény (kislányát is hittanra íratta be erkölcstan helyett), már gyerekkorában is érdeklődött a keleti kultúrák iránt. Nagyon szerette például az indiai regéket és mondákat, ismeri a fontosabb indiai isteneket, Brahmant, Shivát, Kálit külön említi. A buddhizmussal viszont már később találkozott, és nem is az indiai, hanem a japán kultúrának köszönhetően. Egyik kedvenc olvasmánya A sógun (James Clavell) volt, amelyben az keltette fel a figyelmét, hogy a szamurájok szerint az élet egy álom az álomban. Mivel magát gondolkodó, filozofáló embernek tartja, sokszor végiggondolta és levezette magában ezt a megállapítást. Amikor pedig a testvérét kísérte el A Tan Kapuja Buddhista Főiskola előkészítő tanfolyamára, akkor hasonló dolgokat hallott. Feltűnt neki, hogy – mint mondja – az előadóknak nagyon fiatal szemük van, jól gondolkodnak, természetes a humoruk és hitelesek. Több párhuzamot is felfedezett a saját tapasztalásai és a buddhizmus tanításai között, ami olyannyira is felkeltette az érdeklődését, hogy nemcsak testvére, de ő is elvégezte az előkészítőt. Ezután úgy döntött, hogy felvételizik is a főiskolára.