Művészeti ellátó
Az amerikai követségek művészeti ellátását 1963 óta szerte a világban külön program támogatja, az Art in Embassies, amely segít választani a misszióvezetőknek. A program vezetője, Ellen Susman lapunknak elmondta, a program öt évtizede alatt körülbelül húsz-huszonötezer megrendelést teljesítettek. Amerikai alkotókat közvetítenek elsősorban, hisz ez kultúrmisszió részükről. Bár, mint mondta, magyarok is kerültek már a programba: a fotográfus Robert Capa és Brassai nevét említi, vagy a kortárs magyarok közül Csáky Mariannát. Az új építésű követségi épületekbe amerikai és helyi kortárs művészektől vegyesen vásárolnak.
|
Rachel Hovnanian: Testpáncél Teknős Miklós / Népszabadság |
Másutt viszont, mint Budapesten is, kölcsönzött anyagból dolgoznak: múzeumoktól, magángyűjteményektől, alapítványoktól vagy maguktól a művészektől kérik kölcsön a műveket a követségeik számára. Egyes országokban mindez kiegészül aktív ismeretterjesztéssel, beszélgetéssorozatokkal is, amelyeket nagy helyi múzeumok bevonásával bonyolítanak, például Kanadában, Angliában, Spanyolországban.
Szereti, ha provokatív
Az idén januárban érkezett új budapesti nagykövet, Colleen Bell most hét végén mutatta be a magával hozott műveket. A nagykövet asszony azok közé a diplomaták közé tartozik, akiknek van élő kapcsolatuk a művészettel, így pontosan tudta, hogy mit szeretne maga körül látni.
|
Colleen Bell amerikai nagykövet és Frank O. Gehry hallámpája Teknős Miklós / Népszabadság |
Míg elődje, Eleni Tsakopoulos Kounalakis Warhol állatos sorozatával vette körül magát, ő személyesebb és erősen feminin kollekciót válogatott. Egyes pontjain már-már merésznek is nevezhetnénk.
A szalonban a nárcizmus és a szépség tematikáját zászlajára tűző Rachel Hovnanian Testpáncél című alkotása került a sarokba: egy bronzból formázott női fűző – újraértelmezve a páncélokat. Ugyanitt a művésznő apró fehér porcelánvirágokból álló körreliefje, a Fehér nárcisz díszíti a falat. És itt látható még egy szelídebb fotó a csillogás erotikáját kutató Marilyn Minter fotói közül is: gyönyörű női lábak vízpárás tükörben.
|
Daniel Joseph Martinez neonja Teknős Miklós / Népszabadság |
Választásait „modern amerikai nőként szerzett tapasztalatai inspirálták”, mondta a nagykövet, s mint lapunknak kifejtette, azért választotta ezeket a női alkotókat, mert a provokativitásuk izgatta, s szerette volna, ha az Art in Embassies keretében is reprezentálva lennének.
Személyes ízlés is van
A nagykövetségen kiállított alkotók közül többen korábban nem szerepeltek a programban. Mivel Colleen Bell a Los Angeles-i megyei múzeumnak volt kuratóriumi tagja, és a beszerzésekért felelt, személyesen régóta ismeri ezt a világot, és sok művészbarátja van. Választottjai részben közülük kerültek ki. Többen kaliforniaiak, ez is meghatározta választását, például Edward Ruscha vagy Frank O. Gehry esetében.
|
Marilyn Minter Liquid Sky című fotója Teknős Miklós / Népszabadság |
Frank Gehrytől a télikertben láthatunk egy hal alakú, műanyag laptöredékekből épített lámpát, amilyenekkel a nyolcvanas években kísérletezett a mester. De felfedezhetünk olyan nagy klasszikusokat is a rezidencián, mint a hatalmas pókszobráról ismert Louise Bourgeois, akinek összefonódó kezeket ábrázoló plasztikáját látjuk az egyik asztalon, Rauschenberg egy maratott rézlemez-képe pedig a hallban tűnik fel.
ART IN EMBASSIES Colleen Bell választásait az art.state.gov honlapról ismerhetjük meg.