Világszínvonalú a magyar bélyeg, hazai alkotásé lett az előkelő harmadik helyezés a filetalisták rangos bécsi nemzetközi versenyén, a WIPA Grand Prix-n – adta hírül büszkén a Magyar Posta.
A 200 ezer példányban nyomtatott, 200 éve írta meg Katona József a Bánk bánt című alkalmi bélyeggel a nagy mű megszületésének tavalyi bicentenáriumát ünnepelte meg a posta. A bélyegképen Gertrudis és Bánk színi jelenete látható, amelyet Rohn Alajos rézmetszete nyomán Wiesenburger István grafikusművész tervezett; a mű külön érdekessége, hogy UV fényben a szerző portréja és aláírása tűnik elő rajta. A versenyt Svájc nemzeti postája nyerte meg, a második helyet egy cseh bélyegnek ítélte a zsűri. A WIPA nagydíjat első ízben 1981-ben hirdették meg, a versenyt minden évben megismétlik. Több magyar bélyeg is sikeresen szerepelt már a megmérettetésen. 1986-ban a Nemzetközi Rákkongresszus, 2010-ben Titanic tragédiájának századik évfordulója, 2014-ben pedig a Seuso-kincsek hazahozatala apropóján készült bélyegeket jutalmazták 2., illetve 3. helyezéssel, de volt egy nyertesünk is: a Magyar Szentek és Boldogok című bélyegkisív, amelyet 2013-ban ítélt a világ legszebbjének a bécsi grémium.
Balra Gertrudis és Bánk bélyegen, jobbra Katona József UV-fény alatt |
Weisenburger Istvánt kellemes meglepetésként érte az elismerés: nem tudta, hogy a posta benevezte bélyegét a versenybe. Még nem nyert hasonló díjat se, azt, hogy most viszont igen, nem annyira a témaválasztásnak, sokkal inkább az általa kitalált nyomdatechnikai furfangnak tulajdonítja, azaz Katona József UV fényben kibontakozó portréjának és kézjegyének. Mivel az eredményhirdetésnek nem volt része a részletes indoklás, arra gyanakszik, hogy a megoldás nemzetközi viszonylatban is izgalmasnak és újszerűnek hatott – jegyezte meg, hozzátéve: a technika elképesztő lehetőségeket kínál a bélyegművészeknek.