A XX. századi magyar kultúra és irodalom rengeteg izgalmas és tanulságos részletére, titkára, drámájára lelhetnénk rá Illyés Gyula irdatlan méretű levelezésében, ha föl lenne dolgozva. De nincs. Abból a kevésből is, ami van, összeállt egy torokszorító, tragikus kötet, amit Kodolányi Judit, Illyés unokája „egy reményteljes, de hosszú munka egyik első eredményének” nevez a könyv hátoldalán. Izgatottan várjuk a továbbiakat.
Illyés több mint három évtizede nyugszik a Farkasréten. Az idő és a közvetlenül érintettek (el)múlásával talán egyre kevesebb érzékenység, tekintet és tapintat gátolja, hogy ez a páratlanul gazdag hagyaték végre nyilvánossá és közkinccsé váljék. 1941-ben Babits Mihállyal együtt a Nyugat lapengedélye is a sírba szállt. Illyésnek, a kijelölt utódnak természetesen nem engedélyezték, hogy eredeti nevén vigye tovább a lapot a Nyugatnak hadat üzenő országban, ezért lett belőle Magyar Csillag.
Hamarosan a honi szépírás utolsó csillaga lett a nagy magyar éjszakában. Az utolsó menedék, ahol a magyarságból származásuk vagy/és humanizmusuk miatt kiátkozott szerzők megjelenhettek. Mocskolták is ezt a hazafiatlan, liberális, internacionalista kultúrszemetet a „keresztény-nemzeti” kurzuslapok. A folyóirat utolsó számában, amely még valahogy kiszökött a nyomdából az azonnali betiltást jelentő német megszállás után két héttel, a közreműködők csaknem harmada zsidó (illetve annak minősített személy), miközben az engedélyezett „zsidókvóta” már a megszállás előtt is hat százalék volt.
A legális és tekintélyes folyóiratban való publikálás önmagában is életmentő lehetett, vagy legalábbis ezt remélték tőle. A felmentési kérelmekben hivatkozhattak rá, hogy az illetőre, lám, a magyar irodalom számot tart. Félelmetes belegondolni, mit jelenthetett ezzel a felelősséggel lapot szerkeszteni.