Perlasca menleveleket állított ki, élelmet, gyógyszert szerzett a védett házakban élőknek, pályaudvarokról, nyilasházakból, rendőrségi cellákból szabadított ki embereket. Pest felszabadításáig 5200 magyar zsidó életét mentette meg. Mint fiától megtudhattuk,
a háború után sohasem beszélt a budapesti időkről.
Családja csak 1987-ben szerzett tudomást a múltbeli eseményekről, miután egy magyar házaspár felkereste őket otthonukban, és felelevenítette a történetet.
A Luca Cognolato és Silvia del Francia által jegyzett A láthatatlan hős című kalandos, fiataloknak szánt életrajzi regény hétfői méltatásán a Perlasca által megmentett Harsányi Iván történészprofesszor kiemelte: a regény annyira hitelesen jeleníti meg a korabeli légkört, a lelki folyamatokat, sőt még a szagokat és bűzöket is, hogy olvasás közben alaposan megemelkedett a pulzusa.
A magyar verzió különlegessége részint egy térkép, amely pontosan megjelöli, hol álltak a városban egykor a védett csillagos házak, másrészt egy alapos korrajz („avagy milyen volt az élet, amikor Giorgo Perlasca Budapesten tevékenykedett”), hogy az olvasó könnyebben be tudja illeszteni a történetet a korszakba, amelyben lejátszódott. A zsidótörvények és a munkaszolgálat mibenlétét magyarázzák el. Szót ejtenek a német megszállásról és annak okozatairól, a sárga csillag kötelező viselésének bevezetéséről, a gettóba zárásról, az Auschwitzba deportálásról, az elgázosításról, a nyilasterrorról és a felszabadulásról. Külön fejezet emlékezik meg az embermentőkről, elsősorban a diplomatákról: Carl Lutzról, Ángel Sanz-Brizről és persze Perlascáról – akinek
a nevét nem őrzi
rakpart Pesten.
|
Meséket is írt Reviczky Zsolt / Népszabadság |
Pécsi Tibor történész, az Élet Menete Alapítvány munkatársa az emlékezés fontosságára figyelmeztet. „A holokauszt nem volt szükségszerű, hogy megtörténjen, a kezdetekor le lehetett volna állítani, ha tudták volna, mi lesz a vége. Mi már ismerjük a történet végét is, ezért a mi felelősségünk, hogy ne ismétlődjön meg.”
Perlasca számos kitüntetést kapott, de – mint fiától megtudtuk – egy kisgyerekek által írt emlékplakettre volt a legbüszkébb, melyen ez állt: „Annak az embernek, akit példaképünknek tekintünk.”
Anne Frank szerepe
Ugyancsak a fiatalok figyelmére számított az Anne Frank novelláit egybegyűjtő, a Mesék és történetek a hátsó traktusból című kötetet megjelentető Park Kiadó. Anne naplója az egyik legolvasottabb könyv a világon. Az kevésbé ismert, hogy Anne Frank a bujkálás idején meséket is írt, mi több, Cady élete címen még egy regénybe is belekezdett.