|
Skatulyamegszüntetés: a független Pintér Béla a Katona József Színház színészeivel dolgozik Horváth Judit |
Azt is hozzátette, a Katonának azért mondott igent, mert egyrészt Máté Gábor azon kevés igazgatók egyike, aki minden produkciójukat megnézi, Ascher Tamás főrendező pedig előadásaikat fontos szakmai észrevételeivel segíti, másrészt jó kiindulópontot talált, Puccini operáját, A köpenyt.
A féltékenységi dráma librettóját teljesen átírta, és használt zenét más Puccini-művekből is, ebben Kéménczy Antal segítette.
|
Máté Gábor Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
Máté Gábor jó előre tudja, kiket szeretne rendezni hívni a Katonába. Szerinte nincs kőszínházi és független színházi rendező, ezeket a skatulyákat a színikritikusok hozzák létre. Az előző évadban Schilling Árpád kapott biankó szerződést, akkor és azt csinált, amikor és amit akart. Így készült a Faust I–II. Az évad vége felé dolgozik majd náluk a Katona–Orlai–Füge koprodukcióban Bodó Viktor; Gogol monodrámáját, Az egy őrült naplóját rendezi Keresztes Tamásnak. Pintér meghívását is régóta tervezte, csak a megfelelő pillanatra várt. Tudta, hogy mint mindig, saját darabot készít majd, ezért eszébe sem jutott klasszikus művet rátukmálni.
Máté Gábor szerint nincs túl nagy átfedés a Pintér Béla és Társulata és a Katona József Színház nézői között, de a Pintér Béla és Társulata közönségét szívesen látná a Katonában is.
|
Khell Zsolt Facebook |
Khell Zsolt díszlettervező először dolgozik Pintérrel. Ebben az a szokatlan, hogy nem alakult ki a közös nyelvük, de mivel hasonló az ízlésük, ez sem jelentett nehézséget. A próbafolyamat alatt formálódó-készülő darab sem újdonság a díszlettervezőnek: hasonlóan dolgozik Mohácsi János is, akinek gyakori munkatársa.
A bajnok próbája előtt egyszer találkoztak, megmutatta a Katona színpadának technikai lehetőségeit, és a rendező hamar döntött az előadás látványvilágáról. A produkció végig egyetlen díszletben, egy stilizált nappaliban és a hozzá kapcsolódó játéktérben játszódik. A díszletben van még egy kis plusz is, ami kiemeli a realitásból, de ezt nem akarta spoilerezni Khell Zsolt.
|
Rajkai Zoltán |
Rajkai Zoltánnak visszatérő élménye, hogy amikor barátai megnézik a Katonában, gyakran azt mondják: jók ezek a produkciók, de azért Pintér Béláé... Most végre a barátai által rajongott alkotó rendezi – mondja a színész, aki a színházi élet egyik legizgalmasabb figurájának tartja Pintért, és régóta vágyott közös munkára. Szeret vele dolgozni, akárcsak olyan kreatív alkotókkal, mint Mohácsi János vagy Bozsik Yvette. Pintérről azt mondják, öntörvényű és autoriter, ebben lehet igazság, de tehetséges, felkészült, pontosan tudja, mit akar, és számon is kéri a vízióit. Kevésbé enged beleszólást a készülő előadásba, de ha tetszik a színész javaslata, szabad utat enged neki. Egészen különleges, ahogy mindent egyszerre érzékel a színpadon, akár az előtérben történik, akár a háttérben, a fénnyel vagy a zajokkal, és ezeket szóvá is teszi.
Hungarikum
Az 1998 óta működő társulat vezetője, a pályáját színészként kezdő Pintér Béla 21 darabot írt és rendezett. A hazai hétköznapokat, a minket körülvevő világot színpadra vivő társulatot ma az egyik legjelentősebb és leginvenciózusabb magyar színházi alkotóműhelyként tartják számon itthon és külföldön is.
A színész nem ismerte Puccini operáját, de nem is nagyon szereti a műfajt, leginkább az opera-előadások színházi része idegen tőle. Sosem kötötte le, ha 150 kilós Rómeók és Júliák játszanak, hiába énekelnek csodálatosan. Úgy érzi, a próbák alatt csökkent ez a távolság.
|
Rezes Judit |
Rezes Judit szereti az operákat, de nincs ideje előadásokat nézni, ahogy koncertekre járni sem. Pintér Béláék produkcióit is nagyon kedveli, sokat látott közülük, bár van némi elmaradása. A bajnokról azt mondja, stílusában Pintér Bélá-s lesz, nagy a szerepe a humornak, amelyet szépen hozott össze a fősztori tragikus elemeivel. A teljes operát előadják, nincs benne egyetlen szó próza sem.
Bár a színésznő musicalosztályban végzett, a diplomaosztás óta nem énekelt egyetlen musicalben sem. Élvezte, ha játszhatott a Katona zenés előadásaiban, a Musik, Musikk, Musique-ban vagy a Mi ez a hang?-ban, de sosem gondolta, hogy egyszer egy opera egyik főszerepét osztják rá. Bár régóta ismeri Pintért Bélát, még sosem rendezte őt. 14. éve tagja a Katona József Színháznak, és néha vágyik arra, hogy ne csak a megszokott rendezőkkel dolgozzon, ezért is tekint ajándékként A bajnokra.
Pintér Béla – Puccini nyomán: A bajnok
Bemutató: március 19.
Katona József Színház
Baltával csapták szét a fiuk fejét
Azon ritka kulturális cikkek közé tartozik, amelyeket nem kell reklámozni, anélkül is pillanatokon belül elfogynak a jegyek, Pintér Béla és Társulata ma illő és kötelező, aki nem hallott róla, nem számít kultúrembernek. Parasztopera című előadásuk pedig önálló életet kezdett élni, egyre több színházban játsszák, az Átriumban április végén öt változatot mutatnak be. Fáy Miklós interjúja: >>>