A Távozó fa című verseskötetével a Heves megyei Szajlán élő Oravecz Imre költő, író, műfordító kapta az ország egyik legrangosabb irodalmi elismerését, az Aegon Művészeti Díjat.
– Miután Szajlán megleptek azzal a hírrel, hogy én nyertem az Aegon-díjat, először is megetettem a kutyákat és a macskákat. Majd fölmerült bennem, hogy nem is én nyertem, ez az egész biztosan csak vicc. Aztán arra jutottam, hogy nem lehet az, mert egy vicc ekkora felhajtást nem érne meg – így számolt be Oravecz Imre azokról a pillanatokról, amikor tudatosult benne, hogy a 2015-ös év magyar szépirodalmi könyvei közül az övé nyerte az ország egyik legrangosabb és legnagyobb presztízsű, nem állami irodalmi díját. Az Aegon Művészeti Díjat – amely hárommillió forintos pénzjutalommal jár – az 1943-ban Szajlán született Kossuth-díjas szerző a Távozó fa című, a Magvetőnél megjelent verseskötetével érdemelte ki.
Fotó: Szabó Miklós / Népszabadság |
A díjat első alkalommal 2006-ban ítélték oda, akkor Spiró György volt a díjazott a Fogság című regényével. Azóta megkapta az elismerést Rakovszky Zsuzsa, Térey János, Jónás Tamás, Csaplár Vilmos, Esterházy Péter, Grecsó Krisztián, Barnás Ferenc, Kun Árpád és Péterfy Gergely. Az Aegon budapesti székházában ma tartott sajtótájékoztatón Zatykó Péter elnök-vezérigazgató fölidézte, hogy eddig csaknem 350 millió forintot költöttek a díjra, s amikor megkérdezik tőle, hogy ez miért éri meg nekik, akkor azt szokta válaszolni, hogy nem csak a cégnek éri meg. Azt persze pozitívumként értékelik, hogy az Aegon nevére a nyilvánosság már nem csak tűzkárok esetén asszociál – tette hozzá –, de a publicitás nemcsak nekik tett jót, hanem az eddigi díjazottaknak is, akik a díj hatására nagyobb figyelmet kapnak.