Míg a történész szerencsésen túlélte az angolul Killing Fields-nek (gyilkos mezőknek, azaz vesztőhelyeknek) nevezett tömeggyilkosságokat, 1975 és 1979 között legalább 1,7 millió honfitársa – Kambodzsa lakosságának negyede – a népirtás áldozatául esett. – Rendkívüli eredmény az emberi jogok és a jogállamiság érvényesülése, de az igazságszolgáltatás nem hozza vissza a halottakat – kommentálta Chhang, hogy 35 évvel a délkelet-ázsiai országot terrorizáló rendszer bukása után az ENSZ támogatásával működő különleges bíróság (ECCC) csütörtökön – emberiség elleni bűnök miatt – életfogytiglani szabadságvesztésre ítélte a rezsim két egykori vezetőjét.
Az egyikük a most 88 éves Nuon Chea, a kommunista párt volt főtitkárhelyettese, a másikuk Khieu Samphan (83) egykori államfő. A két idős ember – akiket a vörös khmer időkben „2-es számú testvérként", illetve „4-es számú testvérként" emlegettek – rezzenéstelen arccal ülte végig a Phnom Penh-i tárgyalást és ítélethozatalt.
|
Khieu Samphan és Nuon Che Reuters |
– Rengeteg embert irtottak ki, gyilkoltak, kínoztak és hurcoltak meg, fosztottak meg méltóságuktól, vagyonuktól, sokakat megnyomorítottak és okoztak nekik feldolgozhatatlan lelki traumát. Harmincöt éven át elkerülték a felelősségre vonást a legkegyetlenebb bűnök elkövetői. Az eljárás hozzájárult ahhoz, hogy Kambodzsa helyreállítsa az ország szétrombolt erkölcsi iránytűjét – olvasható a kambodzsai és nemzetközi bírák alkotta testület indoklásában. A még 2007-ben őrizetbe vett egykori állami és pártvezetők ügyvédei úgy nyilatkoztak, hogy fellebbezni fognak. A több éven át tartó büntetőperben a bíróság tanúként közel 3500 túlélőt hallgatott meg.
A 2006-ban alapított ECCC fennállása óta eddig egyetlen ítéletet hozott. Négy évvel ezelőtt háborús és emberiség elleni bűnökért szintén életfogytiglani szabadságvesztéssel sújtották az akkor 67 éves Kaing Guek Eavot. A mozgalomban „Duch elvtárs" néven is emlegetett férfi volt a kambodzsai fővárosban működő hírhedt S-21-es börtön parancsnoka. A khmerül Tuol Slengnek (Mérgező Fák Hegyének) nevezett fegyintézetben egyes források szerint legalább 14 ezer, mások szerint több mint 20 ezer embert öltek meg négy év leforgása alatt.
Egyes – a vörös khmer rendszer áldozatait és túlélőit képviselő – szervezetek bírálták a csütörtökön hozott ítéletet. – A bíróság nem ment bele a kambodzsai népirtás iszonyatos mélységeibe, s csak felületes kezelést nyújt a társadalmat változatlanul kínzó és megosztó mély sebekre – mondta a CNN-nek Theary Seng, az egyik civil szervezet vezetője. Seng hétéves volt, amikor 1978-ban bebörtönzött apját és anyját is kivégezték. A család – más bebörtönzött családokkal együtt – közös cellában élt. Egyik éjjel a mamát az őrök kivitték, szemét, száját bekötötték, majd szó szerint halálra taposták. Hiába tragikus a történetem, ez nagyon is általános. S mindörökre velem, velünk marad – tette hozzá.