Több mint egy napon át tartó heves harcok után Azerbajdzsán vasárnap egyoldalú tűzszünetet hirdetett abban az összecsapás-sorozatban, amely szombatra virradó éjszaka tört ki az ország területébe ékelődő, örmény ellenőrzés alatt álló enklávéban, Hegyi-Karabahban. A hivatalos hírek szerint a tűzpárbaj összesen harminc katona életét követelte, és civil áldozatok is vannak.
Sem Azerbajdzsán, sem Örményország elnöke nem volt odahaza, amikor szombatra virradó éjszaka fegyveres konfliktus tört ki a két állam által vitatott hovatartozású régióban, Hegyi-Karabahban. Ilham Alijev és Szerzs Szarkszjan a washingtoni atomcsúcson vett részt, sőt állítólag kétoldalú találkozót is terveztek, ám az végül elmaradt.
Egyes értékelések szerint az államfők távolléte is szerepet játszhatott abban, hogy nagyszabású összecsapások kezdődtek, amelyek a legsúlyosabbak voltak azóta, hogy 1994-ben tűzszünet vetett véget az akkor már három éve tartó, véres karabahi háborúnak. Az mindenesetre tény, hogy Alijev hazatértét követően, vasárnap Azerbajdzsán egyoldalú fegyvernyugvást hirdetett, miután Moszkva, Washington, az ENSZ és a karabahi rendezés akadozó folyamatát koordináló EBESZ is a harcok leállítását sürgette.
Független beszámolók nem állnak rendelkezésre arról, mi történt az örmény ellenőrzés alatt álló, önmagát önkényesen függetlennek kikiáltott régióban, a bakui és a jereváni jelentések pedig ellentmondanak egymásnak. Az örmények azt állítják, hogy az azeri haderő indított nehézfegyverek bevetésével hadműveletet, és az egyoldalú tűzszünet kihirdetése után is folytatódott a lövöldözés, az azeriek szerint viszont ők csak válaszoltak az örmény támadásra.