Káosz, mesterségesen szított indulatok és emberhez méltatlan körülmények. Az egész úgy, ahogy van, szégyen Ausztriára nézve – Andreas Babler nem leplezi indulatait, amikor a traiskircheni menekülttáborban, illetve az egykori kaszárnya körül kialakított „sátorvárosban” uralkodó állapotokról beszél lapunknak.
A közel 19 ezer lakosú alsó-ausztriai város szociáldemokrata (SPÖ) polgármestere egyértelműen Johanna Mikl-Leitner néppárti (ÖVP) belügyminisztert teszi felelőssé az áldatlan állapotokért. Igaz, saját pártja, a szocdemek elnöke, a nagykoalíciós kormányt vezető Werner Faymann kancellár által is cserben hagyva érzi magát. Az 1956 után sok tízezer magyar menekültet is fogadó traiskircheni táborra régóta ki lehet tenni a „Megtelt” táblát.
Gyerekek a traiskircheni menekülttáborban. A város hiuába döngeti a kormány kapuit Leonhard Foeger / Reuters |
A 400-500 személy ellátására alkalmas intézményben az Ausztriára zúduló menekülthullám nyomán több mint ezren élnek, a sátorvárosban pedig 3500-an. A kialakult helyzetet az Amnesty International is élesen bírálta. A traiskircheni munkáscsaládból származó, a polgármesteri tisztet tavaly május óta betöltő Babler jó ideje döngeti a bécsi kormány kapuját, hogy Faymannék tegyenek valamit, de követelései egyelőre süket fülekre találnak. Pedig júniusban a szocdem városi elöljáró még a szövetségi belügyminisztérium bécsi épülete elé is többezres tüntetést és hozzá jó hangos füttykoncertet is szervezett.