Azt Warrick is elismeri, hogy 2006-ban az amerikai légierő célzott csapásával Bakubában likvidált terroristavezér – akinek eredeti neve állítólag Ahmed Fadil al-Kalajli volt – remekül felépítette az IS elődjét. A vallási fanatikusok helyett olyan embereket gyűjtött maga köré, akik tudták, hogyan kell harcolni, bombákat készíteni. A szervezet al-Zarkavi halála után a pénzügyi támogatásoknak és a fegyvereknek köszönhetően tovább erősödött.
– 2014 júniusa volt az a fordulópont, amikor az IS nemzetközileg is félelmet keltett. A dzsihadisták bevonultak Moszul városába. Előtte senki nem gondolta volna, hogy jelentős részeket foglalhatnak el Irakban, amely területileg és vallásilag is megosztott. Már nem egy kis militáns csoport volt, hanem erős szervezet, amely képes ellenőrizni nagyobb területeket – magyarázta Warrick, aki szerint az IS módszerei sokkal brutálisabbak az al-Kaidáénál, „elég csak a lefejezésekre gondolni”. Egy céljuk van, megfélemlíteni az embereket.
|
Abu Muszab al-Zarkavi Handout / Reuters |
Az amerikai újságíró úgy véli, az Iszlám Állam legyőzhető, ehhez azonban először az Irakban és Szíriában létrehozott „kalifátust” kell felszámolni. – Vissza kell venni az iszlám vallást a radikálisoktól. Addig, amíg van szentélyük és úgymond hazájuk, sokkal veszélyesebbek – jegyezte meg.
A területek visszafoglalásával egy időben a tömérdek mennyiségű propagandát is el kell pusztítani. Ez többéves folyamat, amelyet lassíthat az Iszlám Állam azon képessége, hogy tagjai bárhol a világon képesek újabb híveket toborozni. Pozitívnak nevezte ugyanakkor, hogy az arab világ is felismerte, az IS egy „rosszindulatú tumor”, melyet el kell pusztítani.
– Az Iszlám Állam harcosai tavaly elfogtak egy jordán pilótát, majd élve elégették. Az arab országban addig nem vettek tudomást a terroristákról, de ezután a szörnyű tett után megváltozott minden. Jordánia és az öböl menti országok is együtt harcolnak az IS ellen – mutatott rá Warrick, aki szerint a kalifátus felszámolása után az arab világ megosztottságára is megoldást kell találni. Az Iszlám Állam rengeteg energiát nyer(t) a szunniták, síiták és kurdok folyamatos szembenállásából.
Névjegy
Joby Warrick
kétszeres Pulitzer-díjas bestsellerszerző. 1960-ban született az észak-karolinai Goldsboróban. A philadelphiai Temple Egyetemen végzett. 1996 óta a Washington Post munkatársa, fő területe a Közel-Kelet és Dél-Ázsia. Második Pulitzer-díját idén áprilisban vehette át a Fekete Lobogók – Az Iszlám Állam felemelkedése (Black Flags) című könyvéért, melyen több mint két és fél évig dolgozott.