Az csak mostanra derült ki, hogy a volt külügyminiszter csapata milyen alapos munkát végzett. Mire vége volt a vitának, már publikálták az 1996-ban világszépévé választott Machado történetéről készített kampányfilmet. Másnap a The New York Times, a Guardian és a Cosmopolitan is interjút közölt a korábbi szépségkirálynővel. Machado is „ugrásra készen" állt a nagy pillanatban: a vita után a Twitter közösségi oldalon köszönte meg Clintonnak a támogatást, majd kiposztolt egy képet saját magáról és új amerikai útleveléről, megerősítve, hogy mindenképpen szavazni fog.
A volt venezuelai szépségkirálynő egykor nagyon sok támadást kapott Trumptól amiatt, hogy meghízott. A milliárdos egy alkalommal – anélkül, hogy szólt volna Machadónak – újságírókat hívott el az edzőterembe, hogy nézzék meg és fotózzák le, hogyan tornázik. A ma már Los Angelesben élő 39 éves nő évekig járt pszichológushoz, hogy feldolgozza Trump kegyetlenségeit, és sokáig bulimiával is küzdött. A kampányfilmben azt állítja, ki sem fizették neki a Miss Universe-ként vállalt szerepléseiért járó pénzt.
A The Washington Post elemzése szerint zseniális húzás volt Clintonék részéről, hogy beemelték Machadót a kampányba. Egyszerre mutatja ellenfelét nőgyűlölőnek és rasszistának, aki ráadásul lenézi a kétkezi munkából élőket. A sztori segíthet fellelkesíteni a kulcsfontosságú spanyol ajkú szavazókat, hogy szavazzanak Clintonra, s tovább „üti" Trumpot a női szavazók előtt, akik már eddig is tömegesen pártoltak el tőle.
A republikánus jelölt ráadásul nem kért bocsánatot Machadótól a vita és a cikkek nyomán sem. Sőt ráerősített: az elmúlt napokban több interjúban is elmondta, hogy egy szépségverseny győztesének az a dolga, hogy csúcsformában maradjon, nem szabad meghíznia. S mivel ezt Machado nem tartotta be, nagyon sok gondot okozott neki és a szervezőknek. „Ő volt a legrosszabb, akivel valaha dolgunk volt. A legrosszabb!" – mondta a Fox televíziónak.
A The New York Magazine kommentárja szerint Trump mindezzel ugyanakkora kárt okozhat magának, mint amikor július végén napokig támadta egy Irakban elesett muzulmán amerikai katona szüleit – népszerűsége akkor meredeken zuhant, és csak szeptemberre állt vissza a korábbi értékre.
Leszavazott elnöki vétó
Az amerikai törvényhozás két háza óriási többséggel leszavazta Barack Obama vétóját, és lehetővé tette a 2001. szeptember 11-i terrortámadások áldozatai hozzátartozóinak, hogy bepereljék Szaúd-Arábiát arra hivatkozva, hogy a 19 gépeltérítőből tizenöt szaúdi volt. Obama szerint a dolog azért is sajnálatos, mert az Egyesült Államok ezzel precedenst teremt, amelyre hivatkozva világszerte sokan indíthatnak majd pert az USA ellen, például azok a pakisztáni, afganisztáni, jemeni, iraki vagy szíriai civilek, akiknek hozzátartozóit tévedésből ölték meg amerikai légitámadások vagy drónokról kilőtt rakéták. John Brennan CIA-igazgató egyetértett az elnökkel abban, hogy a lépés súlyosan veszélyezteti az amerikai nemzetbiztonságot. (H. G.)