Donald Trump a szavazatok 60, Hillary Clinton csaknem 58 százalékát kapta a New York-i előválasztáson, vagyis mindketten teljesítették a végső győzelemhez szükséges kötelező feladatot. A Demokrata Pártban már aligha maradt kétség, míg a republikánusoknál, ha lehet, még élesebben vetődik fel a kérdés: ki állítja meg Trumpot, akinek elnökjelöltsége katasztrófát sejtet a jobboldalon.
Ha New Yorkban sikerül, mindenhol sikerülhet – szól Liza Minelli filmslágere, és ha igaza van Fred Ebb szövegírónak, akkor Trump és Clinton nagy megkönnyebbülést érezhet. Az 1944-es Roosevelt-Dewey párviadal óta nem fordult elő, hogy mindkét nagy párt elnökjelöltje New York-i legyen, ám idén ez könnyen megismétlődhet, ami meg is látszott az északkeletre koncentrálódó média érdeklődésén.
Donald Trump elnökjelöltsége katasztrófát sejtet a jobboldalon Shannon Stapleton / Reuters |
Bár a pontos eloszlást még számolgatják, Trump megszerezte az állam 95 republikánus delegátusának zömét, mögötte ráadásul nem is legfőbb kihívója, a szavazatoknak csak 15 százalékát begyűjtő Ted Cruz szenátor végzett, hanem John Kassich ohiói kormányzó (25 százalék). Trump ezzel nagy lépést tett afelé, hogy a júliusi elnökjelölő konvenció előtt megszerezze a szükséges 1237 delegátust. Ez azért kulcskérdés, mert ha csak relatív többséggel érkezik Clevelandbe, akkor ellenfelei összefoghatnak ellene, és a második szavazási fordulótól a delegátusok többségét már nem kötné az egyes államokban az előválasztásokon született eredmény. Ám ha jövő kedden, amikor Pennsylvaniában és még négy másik északkeleti államban rendeznek előválasztásokat, Trump meg tudja ismételni a mostani győzelmi arányt, akkor matematikailag közel kerül a biztos elnökjelöltséghez.