– Az eredmény azt igazolja, amiért mindig is küzdöttünk: a Dán Néppárt igazi néppárt lett – ünnepelte kvázi győzelmét a bevándorlásellenes politikai formációt irányító Kristian Thulesen Dahl. A 45 éves politikus az AFP szerint azzal folytatta: pártja számára nem az a fontos, hogy kormányozzon, hanem hogy minél nagyobb befolyása legyen a dán politikára. Ezt megteheti úgy is, hogy kívülről támogatja a liberálisokból és két másik jobbközép pártból álló koalíciót.
A dán jobboldal választási győzelme azt jelenti, hogy az EU-tagság feltételeinek újratárgyalását sürgető brit kormányfő, David Cameron újabb szövetségest talál.
Dahl a Dán Néppárt egyik társalapítója, 2012-ben vette át az elnöki posztot a harsányabb hangot megütő Pia Kjaersgaardtól. Míg a bevándorlók és a menekültek előtt lehúzná a rolót, s követeli a határellenőrzés visszaállítását, szociálpolitikájában baloldali, növelné a közszféra kiadásait, a többi között a nyugdíjasok juttatásait. E „vegyes programmal” jobb- és baloldalról sok szavazót tudott megszólítani.
Lars Lokke Rasmussen elismerte, hogy az általa irányított liberálisok korántsem büszkélkedhetnek alig húszszázalékos eredményükkel és a 2011-hez képest hétszázalékos veszteséggel. Azonban hajlandó vállalni a felelősséget, ha II. Margit királynő felkéri a kormányalakításra. Már korábban jelezte, hogy nem támogatja az uniós integrációmélyítését, és számos kérdésben, például a menekültügy kezelésében a nemzeti hatáskört preferálja.
|
Thorning-Schmidt és rassmussen az utolsó tévévitájuk után. Az európai baloldal egyik fellegvárának tekintett Skandináviában már egyedül Svédországban kormányoznak a szociáldemokraták Scanpix Denmark / Reuters |
Papíron ugyan a szociáldemokraták nyerték a csaknem 86 százalékos részvétellel zajlott erőpróbát, és 2011-hez képest még növelték is támogatottságukat, ám mindez kevésnek bizonyult, mivel a koalíció két másik baloldali pártja sokat veszített. – Egy vezetőnek tudnia kell, mikor távozzon – jelentette be az eddigi miniszterelnök, Helle Thorning-Schmidt, hogy távozik a szocdemek éléről.
A dán balközép kormány bukása azt jelenti, hogy az európai baloldal egyik fellegvárának tekintett Skandináviában immár egyedül Svédországban kormányoznak a szociáldemokraták – írta a londoni Guardian. Stefan Löfven svéd kormányfő bevándorlásügyben egészen más nézeteket képvisel, mint Thorning-Schmidt, aki a menedékkérőkkel, bevándorlókkal és idénymunkásokkal szembeni keményebb fellépéssel próbálta ellensúlyozni a Dán Néppárt előretörését.