Kisebb lesz a létszámuk, de nem gyengülnek a kínai fegyveres erők azután, hogy Hszi Csin-ping államfő tekintélyes leépítést jelentett be a második világháború ázsiai lezárásának 70. évfordulóján rendezett pekingi díszszemlén. A hadsereget úgy készülnek átszervezni, hogy korszerűbb és hatékonyabb legyen.
Aligha véletlen, hogy azokban a napokban tűnt föl a kínai haditengerészet öt hajója Alaszka közelében, a Bering-tengeren, amikor Pekingben Kína eddigi legnagyobb díszszemléjére készültek. Bár a hajóraj nemzetközi vizeken tartózkodott, és Washingtonban nem láttak veszélyt a megjelenésében, manőverei nemcsak azért okoztak meglepetést, mert éppen akkor alaszkai látogatáson tartózkodott Barack Obama amerikai elnök, hanem azért is, mert a kínai hadiflotta először járt a térségben.
Vagyis az akció célja az erődemonstráció volt, mint ahogyan ez volt a szándék a 12 ezer katonát, ötszáz haditechnikai eszközt és több mint kétszáz repülőgépet felvonultató, csütörtöki pekingi parádén is. Még akkor is, ha Hszi Csin-ping államfő beszédében Kína békés szándékait hangoztatta és bejelentette: 300 ezer fővel csökkentik a Népi Felszabadító Hadsereg 2,3 milliós létszámát. A lépés kétségkívül bátor, hiszen 300 ezer leszerelő számára munkát kell találni, ám nem meglepő: a haderő hatékonyságának növelését célzó átszervezés tervéről már korábban is beszélt a kínai elnök, akinek korrupcióellenes harca – több tábornok perével – már elérte a fegyveres erőket is.
Erődemonstráció a pekingi díszszemlén Damir Sagolj / Reuters |