Párizs újabb rendőröket küldött Calais-ba, a Csatorna-alagút franciaországi bejáratához. London még hétmillió fonttal támogatja az ottani biztonsági intézkedések erősítését, a menekültek pedig tovább kísérleteznek, hogy teherautókra, vonatokra felkapaszkodva átjussanak a La Manche brit oldalára. Az akció csak keveseknek sikerül, a valódi gondot a napi olykor ezernél is több kísérlet okozta káosz jelenti.
Dzsamal felnőtt életének jelentős részét az etióp hadsereg katonájaként töltötte, majd elmenekült hazájából, tíz napig hánykódott a Földközi-tengeren, és hat európai országon át jutott el Calais-ba, a Csatorna-alagút franciaországi termináljához. A 26 éves Mohammad al-Mohammad, aki angol irodalomból szerzett diplomát, a szíriai Aleppóból érkezett, hasonlóan kalandos úton. Mint mondta, békét keres az Egyesült Királyságban, és már vagy tíz alkalommal kísérelte meg az átjutást a túloldalra – mindig sikertelenül. A két férfi a BBC-nek számolt be sorsáról és terveiről, méghozzá nagy elszántsággal, jelezve, hogy kerítések építésével és a biztonsági intézkedések erősítésével őket aligha lehet eltántorítani az újabb próbálkozásoktól.
Nincs akadály, amelyet ne akarnának leküzdeni akár az életük kockáztatásával is Pascal Rossignol / Reuters |
Márpedig a Csatorna-alagút két országa, Franciaország és Nagy-Britannia éppen ilyen lépésekre készül, miután keddre és szerdára virradó éjszaka összesen mintegy 3500, a környéken táborozó menekült próbált meg feljutni a kamionokat az alagúton keresztül szállító vonatokra. Egy fiatal szudáni férfi életét vesztette, amikor elütötte egy teherautó. Június óta ő volt a menekülési kísérletek kilencedik halálos áldozata Calais-ban, ahol a forgalom akadozik, a kompközlekedést ráadásul a francia alkalmazottak munkabeszüntetései is nehezítik.